A mentősök "ott vannak, amikor egy ember a világra jön, és akkor is, amikor elindul arra az útra, ahová muszáj egyedül mennie".
A laikusok által elkezdett újraélesztések 60-65%-ban sikeresek, ezért fontos, hogy merjünk cselekedni vészhelyzet esetén. Arról, hogy mégis hogyan nyerjünk mindehhez bátorságot, Tim Attilával, az Országos Mentőszolgálat debreceni állomásának sürgősségi szakápolójával beszélgettem - olvasható a hajdupress.hu-n.
26 év van mögötted, 1993 óta teljesítesz szolgálatot Debrecenben. Miért különleges számodra a szakmád?
Mi, mentősök először találkozunk a bajbajutottal, miénk az első ellátás. Minden napunk más, izgalmas kihívásokkal teli. Ott vagyunk akkor, amikor egy ember a világra jön, és akkor is, amikor elindul arra az útjára, ahová muszáj egyedül mennie. Azt hiszem, a hivatásom nagyon nagy tisztesség.
Nemcsak csinálod, hanem tanítod is, hiszen az Életmentő előadás a debreceni Babavilágban! program keretében leendő anyukákat segítesz abban, hogy megtanulják kezelni az esetleges baleseteket. Mit lehet tenni azért, hogy a szülők legyőzzék a félelmeiket?
Először is higgadtan kell kezelniük a kialakult vészhelyzetet, mert azzal nem segítenek (sőt, alkalmasint ártanak), ha a tehetetlenségtől kétségbeesnek. A félelem legyőzésének egyik nagyon jó módja lehet, ha részt vesznek olyan oktatáson, melynek során megismerhetik a vészhelyzetekben való tennivalókat. Ha szakembertől tanulnak el gyakorlatokat, akkor szükség esetén felismerik a vészhelyzeteket, és képesek lesznek bátran alkalmazni a tudásukat.
7 év alatt 6 babát mentettél meg. Számodra az életmentés a hétköznapok szerves része. Mégis, elmondható az, hogy ez a 6 eset, amikor kisgyermeket mentettél, más volt?
Félreértés ne essék, nem én mentettem, hanem a szülők. Azok a szülők, akik részt vettek az oktatáson és merték abban a helyzetben alkalmazni azt, amit megtanultak. Természetesen nagyon jó érzéssel tölt el, ha tudom, hogy egy kisgyermek esélyt kap egy hosszú és tartalmas életre a sikeres mentésnek köszönhetően.
További részletek a weboldalon.