Olyan okos jelzőrendszer kidolgozásán fáradoznak a szakemberek autósok és gyalogosok közt, amellyel biztonságosabbá válhat a közlekedés az utakon. Erről és más témáról rendeztek a héten tudományos ötletparádét Budapesten. A világ minden pontjáról érkezett kreatív fiatalok között, két Kelet-magyarországi ifjú gondolkodó is helyet kapott – írja a
szon.hu portálja.
A közúti balesetek száma évente igen magas hazánkban, ezért is gondolta úgy az IT Services Hungary (ITSH) csapata, hogy kidolgoznak egy olyan módszert, amely világszabadalom lehetne, s jelentősen csökkentené a balesetek, illetve halálesetek számát. Jason Romeyko világhírű innovátor tartott az elképelésekről rövid ismertetőt a sajtó munkatársainak:
- Talán meglepő, de a legtöbb baleset azért történik, mert a gyalogosok nem hallják meg a közeledő járművet. Különösen a fiatalokra érvényes ez, akik zenét hallgatnak menet közben vagy az okostelefonjaikon játszanak, beszélnek, és nem figyelnek a forgalomra – emelte ki Jason Romeyko, aki hozzátette azt is, kidolgoztak egy jelzőrendszer autós és gyalogos közt, amely világújdonságnak számít, hiszen inkább az autósok vannak ellátva érzékelő szenzorral, de az se figyelmeztet a gyalogos érkezésére. Szürkületben, amikor romlanak a látási viszonyok, még rosszabb, veszélyesebb a helyzet.
Tervezzük olyan ruhák készítését, amelyek fényt és hangot bocsájtanak ki egy bizonyos zónán belül vagy vibrálnak, ha közeledik az autó. Az egyik innovátorunk például kitalálta azt is, a telefonnal játszó, lefelé néző sétálók számára, hogy még a cipőfűző is jelezze a veszélyt!