Talán nincs is olyan ember, aki ne kapná fel a fejét, ha a légi mentők sárga helikopterét látja.
Noha a szolnoki Hetényi Géza Kórház kijelölt leszállóteret ki lehet világítani, eleve az az előírás, hogy a mentőhelikopterek napkeltétől napnyugtáig repülhetnek, akkor is csak megfelelő látási viszonyok közepette, így sötétben szinte biztosan nem érkezik így beteg hozzánk – magyarázta dr. Bendó Mihály, a Hetényi kórház sürgősségi osztályának adjunktusa a szoljon.hu portáljának.
A megyei kórházban alapvetően kétfajta szituációban találkozhatunk mentőhelikopterrel. Az egyik esetben beteg érkezik az intézménybe, a másikban innen szállítanak más kórházba pácienst.
Előfordulnak olyan helyzetek, betegségek, amikor ki szeretnénk használni, hogy a légi mentési idő sokkal rövidebb, mint a földi szállítás. Létezik emellett az úgynevezett szállítási trauma, ami a legkíméletesebb esetben is sújtja a beteget: rázós az út, idő telik el, fájdalmai vannak. Ebből a szempontból is kíméletesebb tehát a légi szállítás. Általában azokban az esetekben szoktuk igénybe venni a légi mentők segítségét, amikor valakinek megreped a mellkasában az aorta, vagy lágyékburok alatti vérzés következik be, s ezért fontos a mielőbbi műtét a megfelelő cetrumban – tette hozzá az adjunktus. Ilyenkor felvesszük a kapcsolatot a mentésirányítással, jelezzük, hogy a beteg szállítható, és az irányítás riasztja a helikoptert.
A másik eset, amikor a megyei kórházba szállítanak ellátásra váró beteget a légi mentők.
Hogy milyen gyakran érkezik Szolnok légterébe mentőhelikopter? Az teljesen kiszámíthatatlan. Előfordul, hogy egy hétig sincs szükség rá, de van, amikor minden nap leszáll egy sárga gépmadár. Sőt, történt már olyan is, hogy egyszerre két helikopter is állt a leszállópályán. Egy azonban biztos: a sürgősségin dolgozóknak már „rááll a fülük" a gépek hangjára – jegyzi meg a portál.