Nem a megtakarításra, hanem a minőségi szolgáltatási többletre kellene helyezni a hangsúlyt.
Több ezer krónikus és ápolási ágy kerülhet át az egészségügyből a szociális szektorba; ezzel nagy terhet venne le a kórházakról a szakápolási otthonok rendszere. Az államtitkárságok egyelőre a projekthez szükséges milliárdokért vívják harcukat - írta a Magyar Narancs.
Az, hogy ki, hová kerül – idősek otthonába, krónikus osztályra, esetleg marad otthon ellátatlanul –, teljesen véletlenszerű a jelenlegi rendszerben" – véli Dózsa Csaba, a Miskolci Egyetem docense, aki szakértőként részt vesz az új rendszer koncepciójának kidolgozásában. Több felmérést is végeztek, egyrészt a kórházak krónikus-ápolási osztályain, ahol tapasztalataik szerint nagyon magas a halálozási arány és sok ott fekvőnek valójában szociális ellátásra lenne szüksége; másrészt a szociális ellátást végző otthonokban, ahol 50 ezer bentlakóból 10-12 ezer tartósan szakápolásra szorul.
Nagyjából 27 ezer kórházi ágy van ma Magyarországon, mely nem minősül aktívnak, tehát krónikus, ápolási és rehabilitációs ellátásra fenntartott. Ebből 15 ezer a rehabilitációs ágy; ezek maradnának a kórházaknál, ahogyan a hospice-ellátás is. „Az átalakítás három körben valósulna meg, összesen 10-11 ezer ágy mehetne át, az első két etapban viszont csak 5-6 ezer ágyban kellene gondolkodni.
Mindehhez – a szakmai koncepción és kormányzati döntésen túl – jelenleg egyvalami kell, de az nagyon: még pénz. Ónodi-Szűcs tervei szerint az ágyakat elvinnék, a finanszírozás viszont maradna az egészségügyben, ezáltal felszabadulna jó néhány milliárd az egészségügyi kasszában. A 27 ezer nem aktív kórházi ágynak 60-65 milliárd a költségvetése, Sinkó Eszter szerint a 10-12 ezer ágy átvitelével maximum 20 milliárdot, vagy inkább kevesebbet lehet megspórolni évek hosszú sora alatt. A teljes cikk a friss Magyar Narancsban.