Működési engedélyek kiadására sem ellátási érdekből, sem átmeneti jelleggel nincs többé lehetőség.
Felpörögtek az egészségügy átalakításának folyamatai, a szolgáltatók már megkapták a gyógyításhoz szükséges kapacitásaikat, területi ellátási listájukat. Emellett a napokban meghatározták az egyes ellátások szintjeit, valamint minimális személyi és tárgyi feltételeit. A kórházaknak négy hónap áll rendelkezésükre, hogy nyilatkozzanak, egyes osztályaik megfelelnek-e a minimumfeltételeknek.
A Magyar Kórházszövetség elnöke szerint most nem lesz értelme „lazán" kezelni a nyilatkozatokat, mert – az eddigi gyakorlattal ellentétben – működési engedélyek kiadására sem ellátási érdekből, sem átmeneti jelleggel nincs többé lehetőség. „Eljött tehát az igazmondás ideje" – emelte ki Rácz Jenő, aki hozzátette, az ellenőrzésen könnyen lebukhat a helyzetét szépítő kórház, és komolyabb szankciókra is számíthat – olvasható a Magyar Hírlap – online oldalán.
A helyzet azonban nem könnyű, mert miközben a tárgyi feltételek viszonylag könnyen teljesíthetők vagy pótolhatók, addig orvosok, ápolók tömege hiányzik a rendszerből, a hiány ráadásul nem egyenletes az országon belül. Így az intézmények változatlanul arra kényszerülhetnek, hogy máshonnan csábítsanak el munkaerőt, ha például az ellátás magasabb – nagyobb felszereltséget és felkészültséget igénylő – szintjét szeretnék biztosítani.
Az elnök úgy vélekedett, azonban ebben főképp az anyagi lehetőségek korlátozhatják őket. Az így megszerzett munkaerő magasabb keresete bérfeszültséget okoz a régi dolgozók körében, emiatt az ő jövedelmükön is javítania kellene a kórháznak. Nem szólva arról, hogy egy dolgozó átigazolása a szolgáltatónál – ahol válságos helyzet alakulhat ki – okozhat munkaerőhiányt.
Az átalakítás felgyorsulása miatt a kórházaknak önmérsékletet kell tanúsítaniuk. A fenntartó államnak pedig csak annyi elemet érdemes mozgatnia a rendszerben, amennyit korrigálni tud – húzta alá Rácz Jenő.