Egy új-zélandi egyetemekkel együttműködő cég bemutatta a világ első színes röntgenfelvételeit.
A héten annak lehettünk (korántsem először) tanúi, hogy az alapkutatásba ölt rengeteg pénz hogyan tud kissé váratlanul és viszonylag rövid idő alatt olyan terméket szülni, amely óriási hasznot hajt. Egy új-zélandi egyetemekkel együttműködő cég bemutatta a világ első színes röntgenfelvételeit. Ez az a svájci központú részecskegyorsító, ahol többek között elméleti fizikai kérdésekre keresik a választ, emlékezetes például, hogy 2012-ben itt mutatták ki először a Higgs-bozon létezését is - írta a g7.24.hu.
A létesítmény egy közös európai projekt, a benne résztvevő államok tavaly összesen 1,14 milliárd svájci frankot, azaz több mint 300 milliárd forintot adtak a működtetésére. Magyarország 1,8 milliárd forinttal járult hozzá a fenntartásához.
A színes röntgenfelvételt a Medipix nevű chip kifejlesztése tette lehetővé, az új-zélandi kutatócsoport erre alapozva tudta több mint 10 éves munkával elérni a saját eredményeit. Márpedig a Medipixnek kezdetben nem sok köze volt a gyógyászathoz, a feladata ugyanis az volt, hogy amikor a CERN munkája közben keletkező részecskéket felfogja, beazonosítsa azokat.
Így viszont alkalmas arra is, hogy az emberi testen átsugárzott elektromágneses hullám összetevőit azonosítsa. Ezeknek az összetevőknek az energiatartalma összefüggésben van azzal, hogy az emberi testben milyen molekulákon mentek keresztül, ezért a chip szét tudja választani például a vízről, a zsírmolekulákról vagy a csontok kalciumtartalmáról érkező hullámrészeket. A fejlesztők pedig olyan programot írtak, amely ezekből az adatokból elő tud állítani egy színes képet. Fotó: home.cern)