Ha azt mondjuk, hogy az agy egy nagyon bonyolult szerkezet, akkor hogyan akarjuk megérteni anélkül, hogy ismernénk a legkisebb részeit?
Idegkutatók elkészítették az agysejtek első atlaszát – olvasható az EurekAlert portálon megjelent sajtóközleményben. A BRAIN nevű konzorcium a motoros kéreg agysejtjeiről hozott létre átfogó térképet, a 17 kutatásból álló tanulmányt a Nature tudományos folyóirat hasábjain közölték - írta a 24.hu.
Az Egyesült Államok Nemzeti Egészségügyi Intézetének támogatásával készült kutatás öt évig zajlott, a célja az volt, hogy az agy adott részében az összes jelenlévő sejttípust azonosítsa. Ez az első lépés egy olyan hosszú távú projektben, aminek célja, hogy létrehozzanak egy térképet az egész agy sejtösszetételéről, amely segíthet megérteni, hogyan irányítják a testünket és az elménket a fejünkben található ideghálózatok, és hogyan működnek rosszul mentális és fizikai problémák esetén.
Bár a mostani tanulmány csak a motoros kéreggel foglalkozik, a 2017-ben indult BRAIN célja az, hogy hogy feltérképezze az összes különböző sejttípust az agyban, amely több mint 160 milliárd egyedi sejtből áll: idegsejtekből és glia nevű, nem ingerlékeny támogatósejtekből. A BRAIN kezdeményezést 2013-ban Barack Obama egykori amerikai elnök indította útjára - írták.