Réthelyi Miklós szerint azt kell megnézni, milyen előnyöket lehet belőle kihozni.
Nem szükséges újabb módosítással „visszacsinálni" a már megváltoztatott jogszabályt - nyilatkozta az egészségügyben a magánbiztosítók térnyerését lehetővé tevő döntésről a nemzeti erőforrás miniszter. Réthelyi Miklós szerint inkább azt kell megnézni, milyen előnyöket lehet belőle kihozni. Hangsúlyozta azt is, ez nem új elem a rendszerben, hanem inkább csak „ki lett emelve". Hozzátette azonban, a módosítás „nem az ő oldalukról jött", most nézik meg, hogyan is lehetett, hogy egy egészségügyet érintő javaslatról nem egyeztettek velük.
Réthelyi Miklós és Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter között egyébként még nem kezdődtek meg a tárgyalások az érintett módosításról, amely - Réthelyi megfogalmazása szerint - általuk nem egészen szorgalmazott megerősítést adhat a magánbiztosítóknak. Az ő céljuk egy kiegyenlített, kockázatközösséget vállaló, jól működő rendszer, ami ugyan nem zárja ki kiegészítésként a magánbiztosítókat sem - mondta a miniszter.
Szócska Miklós egészségügyi államtitkár tegnap a parlamentben az LMP-s Szilágyi László kérdésére leszögezte, az érintett módosítás szakmai előkészítésébe vagy az egyeztetésbe nem vonták be. Megfogalmazása szerint a tárgyalások hiányát „hatékonyan számon kívánja kérni a rendszeren". Jelenleg tájékozódik az ügyben, s eddig azt a választ kapta, hogy ez egy „körülírt, financiális korlátok közé szorított egészségipari fejlesztésnek kíván teret nyitni, amely mindenképpen korlátozott volumenű".
Az államtitkár hangsúlyozta, a magyar egészségügyi rendszer jövőjét illetően a skandináv, és nem a dél-amerikai modell lebeg a szeme előtt, így a szolidáris, kockázatközösségen alapuló egészségügy híve. A Nemzetgazdasági Minisztériumnál közölték, ez csak egy új, adómentes juttatási lehetőség, és nem az egészségügy finanszírozásának „új modellje". A lakosság ugyanis jelenleg sem elhanyagolható összegben vásárol olyan egészségügyi szolgáltatásokat, amelyeket a társadalombiztosítás nem vagy csak részben finanszíroz. Olyanok is vannak, akik erre tudatosan készülnek, ezért önkéntes kölcsönös egészségpénztárba lépnek be, vagy üzleti biztosítást kötnek. A minisztérium leszögezte, a betegségbiztosításokra vonatkozó törvénymódosítás hangsúlyozott célja, hogy sikerüljön bevonni a munkáltatókat az egészségügyi szolgáltatások finanszírozásába.