• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Előbb kaphatnak emelt bért az egészségügyi dolgozók

Lapszemle Forrás: magyaridok.hu

A szakdolgozói kamara szerint indokolt lenne egy köztes fizetésrendezés.

Várhatóan előre hozzák az ápolók, asszisztensek és mentőápolók következő, jövő novemberben esedékes béremelését – értesült a Magyar Idők. A szakdolgozói kamara szerint azonban a fokozódó bérfeszültség oldásához és az egészségügy más ágazatokhoz képest meglévő lemaradásának csökkentéséhez egy köztes béremelésre lenne szükség.

Az orvosok, ápolók és szakgyógyszerészek a jövő hónapban már emelt összegű bért kapnak a november elsejétől hatályba lépett alapilletmény-emelésnek köszönhetően. Az egészségügyiek idei béremelése a tavaly nyári ágazati megállapodás második lépése: 2016 szep­temberében volt az első, míg a harmadik és negyedik 8-8 százalékos, kizárólag a szakdolgozókra vonatkozó emelés 2018, illetve 2019 novemberében esedékes. Lapunk ugyanakkor úgy értesült, hogy a jövő évi etapot várhatóan előbbre hozzák, az év első harmadára.

Balogh Zoltán, a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara (MESZK) elnöke a Magyar Időknek úgy nyilatkozott: egy ilyen lépés is enyhítheti valamelyest a bérfeszültséget a szakdolgozók között, azt megszüntetni azonban csak a bértábla újrarendezésével lehet. Ahhoz viszont egy köztes béremelésre lenne szükség.
A helyzet ugyanis az, hogy bár a bérmegállapodás nyomán egy olyan szakdolgozói bértábla lépett hatályba, amely egyaránt figyelembe vette a pályán eltöltött időt és a végzettséget, a mindezt a fizetésekben kifejező különbség néhány hónap alatt eltűnt, amikor januártól a kormány döntésének következtében 161 ezer forintra emelkedett a garantált bérminimum. Ez ugyanis harmadára-negyedére apasztotta azt a 60-70 ezer forintot, ami egy OKJ-s végzettségű és egy diplomás, illetve egy kezdő és egy több évtizede pályán lévő ápoló fizetése között volt.

Az ápolók közül még mindig sok a pályaelhagyó
– További problémát jelent – fogalmazott Balogh Zoltán –, hogy a fizetésemelések ellenére folyamatosan apad az a többi ágazattal szembeni helyzeti előny, amit az egészségügynek sikerült kiharcolnia tavaly nyáron. A garantált bérminimum egyébként a MESZK által is fontosnak tartott idei és jövő évi emelése nyomán ugyanis az egészségügy ismét hátracsúszik az ágazatok közötti kereseti rangsorban. Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyi államtitkár is elismerte: ahhoz, hogy közelítsünk a nyugat-európai bérszinthez, 8-9 hellyel előbbre kellene kerülnie ezen a listán az ágazatnak.

További részletek a weboldalon.