Felmerülhet a kérdés, vajon tényleg lepereg-e előttünk életünk filmje halálunk pillanatában.
Kutatóknak a véletlen jóvoltából sikerült legkomplexebben működő szervünk működésének befejeztét rögzítenie – a Sky News cikke szerint az EEG rögzítette folyamatok betekintést nyújtanak abba, mi történik az ember halála előtt az agyban, írja az InfoStart.
A halált okozó szívrohamot EEG-vizsgálat közben elszenvedő idős beteg agyműködését a készülék végig rögzítette. A kutatók azt vették észre, hogy a férfi utolsó szívverését megelőző és követő 30 másodpercben az agyhullámok egy bizonyos típusa intenzívebbé vált..
Ezek az úgynevezett gamma hullámok a kifinomultabb kognitív funkciókhoz kapcsolódnak, akkor különösen aktívak, amikor koncentrálunk, álmodunk és meditálunk, illetve amikor emlékeket hívunk elő vagy információkat dolgozunk fel. A rögzített agyhullámok, azaz gamma-oszcillációk arra utalnak, hogy halálunkkor ugyanazt az idegi aktivitást tapasztaljuk, mint álom, emlékek felidézése vagy meditáció közben.
Ennek kapcsán felmerülhet a kérdés, vajon tényleg lepereg-e előttünk életünk filmje halálunk pillanatában.
"Ezek az eredmények megkérdőjelezik arra vonatkozó elképzeléseinket, hogy pontosan mikor ér véget az élet, illetve fontos további kérdéseket vetnek fel például a szervadományozás időzítésével kapcsolatban" – mondta Ajmal Zemmar, a Louisville-i Egyetem idegsebésze, a tanulmány vezetője. Zemmar idegsebészként gyakran szembesül a halállal, melynek hírét elmondása szerint mindig nehéz a gyászolókkal közölni.