Van olyan lelkes gyógyító, amelynek a „kezét" előbb-utóbb csak le kell fognia az embernek.
Van olyan lelkes gyógyító, amelynek a „kezét" előbb-utóbb csak le kell fognia az embernek. Ez a láz, amelynek csillapítására egy bizonyos határig, 38,2 Celsius-fokig valójában nincs is szükség, mert a szervezet természetes öngyógyító mechanizmusának a része - írja Tünet című új sorozatában a Népszabadság.
A láz a szervezet nagyon fontos védekező mechanizmusaként azért állítja magasabbra a test hőmérsékletét a hőközpontban, mert a kórokozók számára a magas hőmérséklet nem kedvező, illetve a láz révén a szervezet saját immunrendszere is aktiválódik, és felveszi a harcot az idegen „betolakodókkal", vírusokkal, baktériumokkal - magyarázza a cikkben Matejka Zsuzsanna gyógyszerész.
Általában 38,2-38,3 Celsius fölött tekintjük a lázat olyan magasnak, amit csillapítani kell. Súlyos, egyéb betegségek esetében már 37,4 fölött is mérséklendő a test hőmérséklete. Például a szív-, érrendszeri és tüdőbetegségben szenvedőknél a magasabb testhőmérséklettel járó megnövekedett oxigénigényt a csökkent teljesítőképességű szív, érrendszer, légzőrendszer nem tudja biztosítani.
A láz csillapítása korántsem csak gyógyszerrel történhet. Nagyanyáink ősi módszerei közül a legkíméletesebb a hűtő kádfürdő, amit nem azonnal hideg vízzel kell kezdeni, hanem a vizet a lázas test hőmérsékletére kell beállítani, majd fokozatosan hűteni. Nagyon fontos a fokozott folyadékbevitel a szervezetbe. Főleg idősebb embereknél és gyermekeknél kell erre különös figyelmet fordítani. Ajánlott folyadékbevitel felnőtteknél napi 2,5–3 liter, gyermekeknél pedig 70 ml/testsúlykilogramm, leginkább tea formájában. Lázgörcs esetén a beteget kórházba kell szállítani.
2. rész: a legnépszerűbb lohasztószerek