Ágazati becslések alapján az online nem vényköteles gyógyszerforgalom volumene éves szinten elérheti a 4,5-5 milliárdot.
Aggályos, a lakosságot és a gyógyszertárakat egyaránt hátrányosan érinti az internetes gyógyszerforgalmazás korlátozását célzó, most tárgyalt törvényjavaslat a Hálózatban Működő Gyógyszertárak Szövetsége (HGYSZ) álláspontja szerint. A szolgáltatások ellehetetlenítése helyett szakmai konszenzuson alapuló szabályozást javasolnak - írja a napi.hu.
Az internetes gyógyszerforgalmazás az elmúlt években a lakossági gyógyszerellátás szerves részévé vált. Már közel 500 gyógyszertár, azaz minden ötödik patika egészíti ki a hagyományos gyógyszerellátási tevékenyégét online szolgáltatásokkal. Ennek megfelelően a lakossági igény is egyre nő a vény nélküli kapható készítmények és egyéb termékek beszerzésére gyógyszertári webshopon keresztül. Egy átlagos hónapban közel 150 ezer online megrendelés érkezik a gyógyszertárakhoz, melynek jelentős részét a vény nélküli gyógyszerek teszik ki, és amelyek csomagküldés útján jutnak el a betegekhez. Ágazati becslések alapján az online nem vényköteles gyógyszerforgalom volumene éves szinten elérheti a 4,5-5 milliárdot.
A koronavírus-járvány másfél éve alatt kiemelkedő közegészségügyi jelentőségűvé vált a gyógyszerek online vásárlása, amely segített csökkenteni a fertőzésveszélyt. A koronavírus járvány csúcsán havi 300 ezer rendelést regisztráltak a gyógyszertárak, melyek közül tekintélyes számban voltak a koronavírus-fertőzés tüneti kezelését lehetővé tevő készítmények. A HGYSZ szerint az internetes gyógyszerforgalmazás már nem csak kényelmi szolgáltatás, mivel előfordulhatnak olyan élethelyzetek, amikor ez a lehetőség kulcsfontosságú a betegek gyógyszerhez jutásában.
További részletek a cikkben.