• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Elvehetik a kisbabát, de ezzel többet is árthatnak

Lapszemle Forrás: 24.hu

Elrendelték annak a ceglédi nőnek az előzetes letartóztatását, aki október 30-án többször földhöz vágta másfél éves gyermekét.

A kisfiú a helyszínen belehalt fejsérüléseibe. A pár két kisgyermeket nevelt, az anya harmadik gyermekével terhessége hetedik hónapjában jár. A 24.hu által megkérdezett szakértők szerint személyiségtorzulás állhat a cselekmény mögött.

Bilkei Pál kriminálpszichológus szerint az igazi büntetést nem is a börtöntől, hanem börtöntársaitól kapja majd az anya, hiszen az ilyen bűnök elkövetőire iszonyú sors vár a rácsok mögött.

Dr. Gyurkó Eszter gyemekjogi szakértőt a portál arról kérdezte, milyen jogai vannak annak a gyermeknek, akinek az anyja várhatóan két hónap múlva fog életet adni. A gyermekvédelmi törvény a fogantatás pillanatától rögzíti a magzat számára az egészséges fejlődéshez való jogát, így abban a büntetés-végrehajtási intézményben, ahol az anyát jelenleg fogva tartják védőnői és orvosi szolgáltatás is elérhető.

A büntetés-végrehajtási törvény lehetővé teszi – de nem garantálja -, hogy azok a babák, akiknek édesanyjuk fogságuk alatt adott életet, első életévüket anyjukkal töltsék. Abban az esetben, ha nem függesztik fel az anya szülői jogait, az első hat hónap után után havonta kell kérvényezni, hogy anya és gyermeke együtt maradhasson, de legfeljebb egy évet tölthetnek együtt a Bács-Kiskun Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet kecskeméti anya-gyermek részlegén.

Az első év rendkívül fontos a csecsemő életében a kötődés kialakulása szempontjából, ez a mintázat később meghatározó szerepet játszik a párválasztásban, az alapvető motivációk és az önmagáról alkotott kép, önbizalom kialakulásában. A szakértő szerint minden kutatás és a tapasztalatok is azt erősítik, hogy mind a gyermeknek, mind az anyának jót tesz, ha a születést követő időszakban nincsenek elválasztva egymástól - mondta dr. Gyurkó Eszter hozzátéve: még az is lehet, hogy az együtt töltött egy év esélyt jelent anya és gyermeke számára. Az eddigi tapasztalatok szerint az anya a börtönben szembesülhet az eddigi hibáival, felismerheti a rossz mintákat, megtanulhatja a stresszkezelést és azt, hogy hogyan vezetheti le úgy frusztrációját, idegességét, hogy azzal ne gyermekének ártson.

Ha a bíró a szakértői vélemények alapján azt látja, hogy a szülőnek olyan magatartási, viselkedési vagy mentálhigiénés problémája van, amivel veszélyezteti gyermekét, fel sem merül az, hogy az anyát és gyermekét Kecskeméten helyezzék el. Ha pedig a speciális részleg munkatársai úgy ítélik meg, anya és gyermeke nem tudtak egymásra hangolódni, nem alakult ki az optimális kapcsolat, a különleges helyzetnek véget vethetnek a gyermek védelmében.

Dr. Gyurkó Eszter szerint nagyon pontosan végig kell gondolni, hogy mi a gyerek és mi a szülő érdeke. Kívülről nehéz megítélni, hogy a gyerek számára a szülő elvesztése nagyobb trauma-e vagy egy olyan szülővel lenni, aki nem tökéletes a saját szerepében. Itt ráadásul ennél jóval súlyosabb ügyről van szó. Mindig abból kell kiindulni, hogy nem tudjuk, kinek mikor születik gyermeke a jövőben, ezért esélyt kell adni a fejlődésre, meg kell tanítani, hogyan lehet elég jó szülőnek lenni.

A tanulás a börtönben töltött idő fontos pillére: gyakran olyan, alapvetőnek gondolt információkkal kell ellátni az anyákat, mint a fogamzásgátlás részletei vagy a szülőség mindennapi terhei. A szülőség ugyanis nem csak ösztön kérdése, hanem tanulható is.