• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Emiatt nem szűnik meg a hálapénz

Lapszemle 2020.11.12 Forrás: G7.hu
Emiatt nem szűnik meg a hálapénz

Sok fog múlni, hogy az ellenőrzések milyen intenzitásúak lesznek, és hogy lesznek-e olyan lebukások, amik nagyot szólnak majd a médiában.

Több egészségügyi közgazdásszal is beszélt a G7.hu annak érdekében, hogy átlássák, milyen tényezőkön múlhat a reform sikeressége. Ez alapján úgy látszik, hogy a szakértők szerint önmagában a béremelés más, az egészségügyi rendszer struktúráját és finanszírozását érintő reformok nélkül nem fogja tudni megszüntetni a hálapénzt.

Sinkó Eszter egészségügyi közgazdász, a Semmelweis Egyetem és az ELTE oktatója volt a megkérdezett szakértők közül a leginkább szkeptikus a hálapénz visszaszorításának esélyeivel kapcsolatban. „Azzal, hogy a béreket megemelik, a kiváltó okokat nem szüntetik meg. Szerintem meg fogják találni a szereplők a módját, hogy olyan diszkréten oldják meg az átadás-átvételt, hogy megmaradjon a hálapénz a rendszerben” – mondta.

Zemplényi Antal Tamás, a Pécsi Tudományegyetem adjunktusa szerint a béremelések teljesen új érdekeltségi rendszereket teremtenek, amiben lényegesen nagyobb lesz a tétje a hálapénz adásának és elfogadásának. Emellett reális, hogy állami ellenőrzés mellett jelentősen visszaszoruljon a hálapénz intézménye.

Zemplényi szerint „a hálapénz kivezetésének egyetlen módja, ha olyan mértékűre emelik a bért, ami egy megfelelő szintű társadalmi megbecsülést tükröz, és ami mellett már elvárható az orvosoktól is, hogy ne a szürkezónában keressenek kompenzációt”.

Lesznek ellenérdekeltek, de nincs olyan megoldás, amiből úgy lehetne kijönni, hogy senkinek ne sérüljenek az érdekei. Így viszont egy korrekt viszonyrendszer jön létre, amivel rengetegen járnak jól, és ők jóval motiváltabbak is lesznek – mondta. Mindez Zemplényi szerint ugyanakkor nem jelenti azt, hogy ne lenne szükség a jelenlegi javaslat finomhangolására, például az orvosok kivezénylésével kapcsolatban.

Dózsa Csaba egészségügyi közgazdász, a Miskolci Egyetem docense úgy fogalmazott, hogy „a béremelés szükséges, de nem elégséges feltétele a hálapénz visszaszorításának”. Dózsa szerint „a beugró lehet” a nagy béremelés, ami a lakosságban is tudatosítja, hogy az orvosok nem szorulnak plusz kompenzációra, „ahogy a banki tisztviselőnek sem dugdossuk az ezreseket”.

Dózsa szerint az ellenőrzéseknek az első időszakban lehet hatása, ugyanakkor ha nem rövidülnek a várakozási idők, akkor hosszabb távon újra meg fog jelenni a rendszerben a hálapénz. Azon is sok fog múlni, hogy az ellenőrzések, próbavásárlások milyen intenzitásúak lesznek, és hogy lesznek-e olyan lebukások, amik nagyot szólnak majd a médiában.

Legolvasottabb cikkeink