Kovács Árpád szerint tudomásul kell venni, hogy a gazdaság teherbíró képessége nem tesz több kiadást lehetővé.
A gazdaság teherbíró képessége nem engedi, hogy több pénz jusson egészségügyre – mondta Kovács Árpád, a Költségvetési Tanács elnöke az IME-META tegnapi konferenciáján.
Tavaly és az idén is kevesebb jutott egészségügyre, mint 2011-ben: az államháztartás ilyen célú kiadásai két éve még 2470,4 milliárd forintra rúgtak, 2012-ben már csak 2211,4 milliárdot tettek ki, idén pedig éppen csak hogy meghaladják a kétezer milliárd forintot. A Költségvetési Tanács elnöke szerint ez ugyan nem jó hír, de tudomásul kell venni, hogy a gazdaság teherbíró képessége jelenleg nem tesz ennél többet lehetővé.
A legfontosabb feladat most az államadósság leszorítása, amelynek kialakulásában amúgy az egészségügyi túlköltések is szerepet játszottak.
Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete ugyanakkor éppen arról igyekszik meggyőzni a kormányt, hogy az egészségügy nem finanszírozható a rendelkezésére bocsátott forrásokból. Most közzétett Fehér Könyvükben konkrét számításokkal próbálják meg alátámasztani érvelésüket, amelynek lényege, hogy a kormánynak sokkal több szempontot kellene mérlegelnie például a gyógyszeripari különadók fenntartásakor, mint a közvetlen pénzügyi hasznot.
A magyar GDP 1 százaléka közvetve vagy közvetlenül az innovatív gyógyszergyártásból származik – emelte ki Jakab Zoltán, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének elnöke. 2010-ben mintegy 207,4 milliárd forint hozzáadott értéket termeltek ezek a cégek, magyarországi jelenlétük-kel körülbelül 73 milliárd forinttal gyarapították a költségvetés bevételeit, és összesen 36 milliárd forint „árnyék-hozzájárulást" biztosítottak kedvezmények és adományok formájában az egészség-ügy rendelkezésére.