• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

"Ennyire lezüllesztett egészségügyi rendszerünk még sosem volt"

Lapszemle MA 06:54 Forrás: economx.hu

Csökkentették az egészségügyre költött kiadásokat, ezért ma a lakosság jelentős része magánegészségügybe kénytelen ellátást kérni.

A skandináv jóléti államok működését nem lehet egy az egyben átemelni a magyar gazdaságba” – mondta Simor András, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) korábbi elnöke az Economx Exclusive műsorban. Az Orbán-kormányok csökkentették a közvetlen adókat és felemelték például az általános forgalmi adót, azt ugyanis könnyebb beszedni. Eközben lecsökkentették az egészségügyre költött kiadásokat, ezért ma a magyar lakosság jelentős része magánegészségügybe kénytelen ellátást kérni.

„A jegybankelnök elképesztően sokat olvas, mert a gyár, ami ott van az ember háta mögött – az elemzők –, mérhetetlen mennyiségű papírt írnak, amit mind el kell olvasni, meg kell érteni, le kell vonni a tanulságokat, és ezek alapján döntéseket hozni az árstabilitásról, illetve arról, hogy hogyan működik a pénzügyi és fizetési rendszer az országban” – mondta Simor András az Economx Exclusive című műsorban Pogátsa Zoltánnak

A volt jegybankelnök kiemelte: a skandináv országokban jóléti államok működnek, ezeket a modelleket azonban nem lehet egy az egyben átemelni például a magyar gazdaságba. Ennek oka, hogy az emberek nem szeretnek adót fizetni vagy csak nagyon keveset.

Nagyon kevés adóból pedig nem lehet jó minőségű közszolgáltatásokat nyújtani – tette hozzá.

„A Fidesz csökkentette a közvetlen adókat, mert szerintem úgy gondolták, azokat nem nagyon tudják beszedni, és felemelték az általános forgalmi adót (áfa), mert azt könnyebben be lehet szedni” – hangsúlyozta Simor András.

Eközben lecsökkentették az egészségügyre költött kiadásokat, ezért ma a magyar lakosság jelentős része magánegészségügybe kénytelen ellátást kérni, ami rengeteg extra kiadást jelent.

És meglepő, hogy az emberek nincsenek az utcán amiatt, hogy ennyire lezüllesztett egészségügyi rendszer nem volt az elmúlt 30 évben Magyarországon – húzta alá.

A teljes beszélgetés – melyben szó volt még többek között a jegybankról, a rendszerváltás gazdasági folyamatáról, a jóléti állam lehetőségéről és ehhez kapcsolódóan az adórendszer működéséről is – ezen a linken tekinthető meg.