A mentőtiszt kiemelkedő szerepet játszik a sürgősségi ellátásban: elsőként nyújtanak szakszerű segítséget a bajbajutottaknak.
A szakmához főiskolai végzettség, orvosi alkalmasság és büntetlen előélet szükséges. A mentőtiszt fizetés széles skálán mozog: a kezdő bruttó bér 804 057 forint, míg a tapasztaltabb kollégák akár 1 076 059 forintot is kereshetnek. Összehasonlításképp, a KSH szerint 2024 novemberében az átlagbér bruttó 695 100 forint volt, míg az egészségügyi dolgozók átlagosan 668 800 forintot kerestek. Bár a mentőtiszt szakma kihívásokkal teli, társadalmi elismertsége és megbecsülése kiemelkedő, írja a Pénzcentrum.
A mentőtiszt hivatása kiemelkedő szerepet játszik a sürgősségi ellátásban, hiszen ők azok, akik elsőként nyújtanak szakszerű segítséget a bajbajutottaknak. Nemrégiben az Országos Mentőszolgálat Facebook-oldalán búcsúztatta Gellért Évát, aki közel 40 év szolgálat után vonult nyugdíjba, és az egyik első női mentőtisztként példát mutatott kitartásból és elhivatottságból.
"Sokan mondták neki, hogy egy nőből soha nem lesz mentőtiszt, de ő bebizonyította, hogy ha valaki nagyon akarja, bármit elérhet a világon. Mintegy negyven év, az Országos Mentőszolgálatnál töltött szolgálat után Bajtársai a Győri Mentőállomáson hosszú szirénaszóval és ölelésekkel búcsúztatták a mentők egyik, ha nem a legelső női mentőtisztjét"- áll a Mentőszolgálat posztjában. Ezen a poszton felbuzdulva járt utána a lap, hogy milyen végzettséggel válhat valaki mentőtiszté és milyen honoráriumra számíthatnak a mentősök.
Ki lehet mentőtiszt?
A mentőtiszt Magyarországon felsőfokú egészségügyi végzettséggel rendelkező szakember, aki önállóan végezhet életmentő beavatkozásokat és irányíthatja a helyszíni mentési folyamatokat. A szakmát választók számára elengedhetetlen a fizikai és pszichés teherbírás, hiszen a mentés gyakran extrém körülmények között, hatalmas nyomás alatt zajlik.
A mentőtiszt képzés felsőoktatási szinten zajlik, és az ápolás és betegellátás alapképzési szak mentőtiszt szakirányán végezhető el. A tanulmányok során a hallgatók elsajátítják azokat az elméleti és gyakorlati ismereteket, amelyek szükségesek a sürgősségi ellátáshoz. A tananyag olyan fontos területeket foglal magában, mint:
Belgyógyászat és sürgősségi orvostan
Csecsemő- és gyermekgyógyászat
Neurológia és traumatológia
Mentési és mentésszervezési ismeretek
Farmakológia (gyógyszertan)
Oxiológiai mentéstechnika
A képzés során a hallgatóknak több hónapos mentőgyakorlaton is részt kell venniük, amely során valós helyzetekben sajátíthatják el a betegellátás és mentésirányítás alapjait.
Milyen elvárásoknak kell megfelelni?
A mentőtiszt munkakör betöltéséhez az alábbi feltételek szükségesek:
Főiskolai vagy egyetemi szintű mentőtiszti végzettség
Büntetlen előélet (90 napnál nem régebbi erkölcsi bizonyítvány)
Orvosi alkalmasság (fizikai és mentális állóképesség)
Továbbá előnyt jelent, ha van a jelentkezőnek nyelvvizsgája vagy társalgási szintű idegennyelv-ismerete (különösen angol vagy német), szakmai tapasztalata a sürgősségi betegellátásban. A felvételi eljárás részeként be kell nyújtani egy szakmai önéletrajzot, valamint nyilatkozatokat az adatok kezeléséről és az elbírálás során szükséges dokumentumok hozzáférhetőségéről.
További részletek a Pénzcentrum cikkében.
Fotó: OMSZ Facebook