Velkey György szerint egyes esetekben az állami egészségügy versenyképesebb béreket tud adni, mint a magán.
A 2025-ös költségvetésben 330 milliárd forinttal többet kap az egészségügyi rendszer, így összesen 3717 milliárd forint áll majd rendelkezésre a gyógyításra. A tervek szerint a többletforrásokat a már folyamatban lévő és a tervezett fejlesztésekre fordítják. Ez magában foglalhatja kórházak felújítását, új eszközök beszerzését, valamint az egészségügyi dolgozók megemelt bérét, írja a vg.hu.
Megkezdődött a parlamentben a 2025-ös költségvetési tervezet vitája. Az egészségügyi büdzsét illetően a pozitív hír az, hogy 330 milliárddal többet biztosít a területre a kormány, mint az idei évben. Arról már megoszlanak a vélemények, hogy ez mire lesz ez elég.
Velkey György, a kórházszövetség elnöke a Magyarországi Gyógyszergyártók Szövetségének keddi konferenciáján azt mondta, ki kell mondani, a magyar egészségügy alulfinanszírozott. Azt is elmondta viszont, hogy a hálapénz kivezetése történelmi léptékű döntés volt, illetve az ezzel párhuzamosan megvalósuló béremelés jelentőségét is hangsúlyozta, egyes esetekben az állami egészségügy versenyképesebb béreket tud adni, mint a magán.
Az egészségügyi kiadások zömét a bértömeg teszi ki, ez így lesz a jövő évben is. A kormány 2010-től kiemelten kezeli az egészségügyi dolgozók erkölcsi és anyagi megbecsülését, ez alatt az időszak alatt az egészségügyi ágazat részesült az egyik legnagyobb arányú béremelésben.
Csak az elmúlt három év lépéseit kiemelve az orvosi fizetések – a 2021-től elindult, több évig tartó átfogó bérfejlesztésnek köszönhetően – minden korábbinál nagyobb mértékben emelkedtek, az egészségügyi szakdolgozók és az egészségügyben dolgozók pedig két lépcsőben – 2023. július 1-jétől és 2024. március 1-jétől – kaptak béremelést. A kormány továbbra is prioritásként kezeli az ügyeleti ellátáshoz való egységes, mindenki számára elérhető hozzáférést.
További részletek a vg.hu-n.