A háziorvoshoz fordulók jelentős hányada pszichés zavarokkal küzd.
Ép testben ép lélek, jól ismerjük e mondást, ám akkor igazán kerek a kép, ha a másik oldalról is közelítünk: Ép lélekben ép test – így ez volt a mottója a Pszichiátriai Társaság idei kongresszusának. A lélek bajaival foglalkozni azért sem „úri huncutság", mivel testi panaszok okozói lehetnek. A gyógyítás sikere pedig azon is múlhat, hogy az orvos miként szól a betegéhez, hogyan kérdezi őt – írja a Szabad Föld – online.
Legalább egymillió olyan beteg él ma hazánkban, akinek a kínzó tünetei mögött nem találnak szervi elváltozást. A pszichés eredetű testi bajokkal – ilyen például a bőrgyógyászati vagy emésztőszervi panaszok egy része – élőknek harmada-negyede fordul csak orvoshoz. Sokan pedig évekig bolyonganak az egészségügyben, de csak a töredékük jut el pszichiáterhez – hívta fel a figyelmet dr. Túry Ferenc professzor, a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetének igazgatója. A pácienst sokszor meg sem kérdezik, lehet-e lelki háttere a tüneteinek, holott a betegségek felében erről van szó. Az irritábilis bél szindróma (IBS) esetében például sokat segíthet a csoportos relaxáció, ezzel azonban ma kevesen élnek.
„A szó élesebb, mint a szike" – emelte ki dr. Lehóczky Pál, a Pszichiátriai Társaság elnöke. A kutatások szerint az orvos szavai igen nagy hatóerejűek, segíthetnek beindítani a beteg öngyógyító mechanizmusait. Az altatásban vagy kómában lévő páciens állapotát is javíthatja, ha beszélnek hozzá, a műtét alatt elhangzó információk befolyásolják a gyógyulást, a későbbi szövődményeket. A pszichoterápiáról pedig bebizonyosodott, hogy jótékony szervi eredménnyel jár: láthatóan megváltoztatja az agy működését...