• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Épülhet az onkológiai központ

Lapszemle Forrás: Napló Online

Azoknál az uniós pályázatoknál, ahol a kedvezményezett az önkormányzat volt, a szerződéseket módosítani kell.

Az elkezdett vagy folyamatban lévő egészségügyi beruházások a tulajdonosváltás miatt elvileg nem szenvednek késedelmet. A gyakorlat azonban néha megcáfolja az elméletet Dr. Rácz Jenő szerint, akit a Napló-online arról kérdezett: milyen hatással lehet a folyamatban lévő beruházásokra az a körülmény, hogy az egészségügyi intézmények az önkormányzatoktól állami tulajdonba kerülnek át.

A Magyar Kórházszövetség elnöke a kérdésre válaszolva kifejtette: azoknál az uniós pályázatoknál, ahol a kedvezményezett nem az intézmény, hanem az önkormányzat volt, a szerződéseket módosítani kell, a tulajdonosváltozást jogtechnikailag is át kell vezetni. Bár ez a folyamat hosszú, és feltehetőleg néhány hetet is igénybe vesz, de már mindenütt elkezdődött. Rácz Jenő – aki egyben a megyei kórház főigazgatója is - arra külön is felhívta a figyelmet, hogy a működtetés során az állami intézmények finanszírozása a kereskedelmi bankoktól átkerül a kincstárhoz. Ez – véleménye szerint - a napi munka folyamán több nehézséget is jelent, és pénzügyi szempontból sem a legkedvezőbb.

A kórházszövetség emiatt több változtatást kezdeményezett, hiszen az intézmények nem engedhetik meg maguknak, hogy ugyanazért a szolgáltatásért többet fizessenek. Jelenleg tehát ez jelenti az átállás legnagyobb problémáját, de ezt is megpróbálják a kórházak közösen kezelni. Rácz Jenő reményei szerint az átállás néhány hét alatt megtörténik.

A regionális onkológiai központ támogatási szerződését a múlt év decemberében írták alá Veszprémben. A megyei kórház azonban szerencsés helyzetben van, hiszen az utóbbi években gazdasági társaságként működött, és nem önkormányzati közintézményként. Az onkológiai központ szerződésénél már nem a megyei önkormányzat volt a kedvezményezett, hanem a Veszprém Megyei Csolnoky Ferenc Kórház Nonprofit Zrt., így az aláírt dokumentumon semmit nem kell változtatni. A tulajdonosváltás miatti adminisztratív változtatás viszont érinti majd a struktúraátalakítási pályázatot – mondta Rácz Jenő – de, mint hozzátette: csak kisebb mértékben, mert ez a projekt még a közbeszerzések fázisában tart.