• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Érdekeket sérthet az egészségügyi átalakítás

Lapszemle Forrás: Figyelő

Közel áll a kórházigazgatókhoz az egészségügyért felelős államtitkár programja, ám szkeptikusak a megvalósítással kapcsolatban.

Egységesítené a fővárosi és vidéki kórházak ügyeleti munkarendjét is az államtitkár, folyamatossá tenné Budapesten is a forgórendszerben ellátott betegellátási szisztémát. Így minden intézményben a nap 24 órájában fogadni kellene a betegeket, megszűnne a sürgős ellátásra szorulók kórházak közötti utaztatása. Az intézményvezetők elvben egyetértenek ugyan ezzel, kérdés azonban, hogy akkor mi lesz a véleményük, ha vállalásuknak nem tudnak eleget tenni. Ez esetben ugyanis az ágazat vezetése megszüntetné kórházi státusukat - teszi fel a kérdést elemzésében a Figyelő.

Továbbra is prioritás az alapellátás, ahol definitív (befejezett) gyógyítást kellene nyújtani a betegeknek. Ez nem csupán nekik lenne jó, de jelentős pénzt takarítana meg az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) is. Ám kevés a háziorvos, az Országos Alapellátási Intézet adatbázisa szerint az elmúlt év szeptemberében 190 tartósan betöltetlen felnőtt-, gyermek- és vegyes háziorvosi körzet volt

Az alapellátás mellett gondok vannak a fekvőbeteg-szakellátásban is. A kórházak eladósodása kódolva van a rendszerben. A gyógyításért járó országos alapdíj 2007-ben 146 ezer forint volt, jelenleg 150 ezer, ez nem fedezi a közel egy évtizedben bekövetkezett infláció ellenértékét. Nem beszélve arról, hogy a közvetlen betegellátásból megközelítőleg 250 milliárd forintot, az Egészségbiztosítási Alapból pedig majdnem 400 milliárdot vettek el, ezt a második Orbán-kormány Nemzeti együttműködés programja is elismerte.

Az államtitkár a következő egy évben szeretné elérni, hogy olyan struktúra álljon fel és olyan legyen a finanszírozás, amely a lakosság érdekeit képviseli. Egy-egy beavatkozást csak azok az orvosok végezhetnek, akiknek megfelelő gyakorlatuk van hozzá. Ez nagyon is betegbarát szemlélet, kérdés azonban, hogy a jelenlegi, orvos- és nővérmigrációval sújtott kórházi rendszerben megvan-e a szükséges szakembergárda. Ezt senki sem tudja, hiszen sok kórházban a főállású orvosok mellett szerződéssel foglalkoztatnak félállásúakat. Ők akár több helyen is dolgoznak, és mindenhol nyilvántartják őket, aminek az orvoshiány mellett a többletpénzkeresés is oka. Nem csoda, ha nincs idő a betegekre, akik aztán joggal elégedetlenek.