Az elemző valószínűbbnek tartja, hogy az új kormány ugyanúgy nem piszkál bele az ezer sebből vérző rendszerbe, mint ahogy az eddigiek sem.
Önálló egészségügyi tárca hiányában a szakterületnek várhatóan a következő négy évben sem lesz erős érdekérvényesítő képessége a kormányon belül. A kérdés inkább csak az, hogy hozzányúl-e az ötödik Orbán-kormány a struktúrához, vagy hagyja tovább amerikanizálódni az egészségügyet – mondta Rékassy Balázs orvos-egészségügyi szakközgazász a hang.hu-nak.
Mint kifejtette, az egészségügy egyik, ha nem a legnagyobb problémája a szakdolgozók – ápolók, műtősök, asszisztensek – hiánya, ami elsősorban az alacsony bérekre vezethető vissza. Jelenleg mintegy 20-25 ezer szakdolgozó hiányzik a rendszerből, emiatt beavatkozások, műtétek maradnak el, a várólisták pedig a végeláthatatlanok. Éppen ezért az orvosokéhoz hasonló mértékű bérrendezésre lenne szükség, valamint arra, hogy a pályát ismét vonzóvá tegyék.
A motivációs rendszer kialakítását a szakértő azért tartja fontosnak, mert jelenleg senkinek – sem az orvosoknak, sem az intézményeknek – nem érdeke, hogy minőségi munkát végezzen és többet vállaljon, mint a minimálisan elvárt, hiszen a bérek és az intézmények finanszírozása nem követi a teljesítményt. Éppen ezért teljesítmény és minőségi indikátorok kidolgozására és alkalmazására lenne szükség, hogy a szereplőknek érdekük fűződjön a minél jobb minőségű és a lehetőségekhez mérten több munka elvégzéséhez.
A transzparencia Rékassy Balázs szerint szintén elemi szükséglet, hiszen csakis a szakma és a lakosság számára egyaránt elérhető és értelmezhető információk alapján alakulhat ki verseny, illetve derülhet fény a hiányosságokra. Továbbiak a cikkben