Az egészségügyért felelős államtitkárság felvette a kapcsolatot több magyar egészségügyi intézménnyel.
Ugyanígy kapcsolatba lépett az Országos Mentőszolgálattal, hogy a határ menti területeken erősítsék meg a sürgősségi szolgálatot. Az államtitkárság 13 határ menti kórháztól kérte, hogy a Szlovákiából esetleg érkező sürgős esetek ellátása érdekében legyenek fokozott készültségben. Szócska Miklós államtitkár kezdeményezte azt is, hogy a szlovák egészségügyi miniszter a visegrádi országok részvételével jövő hétre egyeztetést hívjon össze.
Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke korábban elmondta: kéri a hazai orvosokat, hogy ne vegyék figyelembe a szlovák kormányfő segítségkérését, ne helyettesítsék ottani kollégáikat, ne gyengítsék küzdelmüket.
A szlovákiai sürgős betegek ellátásával kapcsolatos adminisztráció tekintetében az Országos Egészségbiztosítási Pénztár és a szlovák szaktárca folyamatosan egyeztet - írta az államtitkárság. - Az egészségügyi humánerőforrás-krízis az európai - különös tekintettel a közép-kelet-európai - országok sorsfordító kérdése - fogalmaztak.
Az európai egészségügyi munkaerő-mobilitásról jövő szerdán európai szintű konferenciát rendeznek Brüsszelben, ahol Szócska Miklós plenáris nyitó előadást tart.
Rácz Jenő, a Magyar Kórházszövetség elnöke, a Veszprém Megyei Kórház főigazgatója úgy fogalmazott: nem számít óriási betegforgalomra Szlovákiából, így ez a magyar páciensek ellátását nem érinti hátrányosan. Arra a kérdésre, hogy kaptak-e tájékoztatást arról, hogy miként finanszírozzák a szlovák betegek kezelését, úgy felelt: az biztos, hogy ez nem csökkenti a betegellátásra fordítható keretet.
Csiba Gábor, a Stratégiai Szövetség a Magyar Kórházakért Egyesület elnöke, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház főigazgatója sem számít Szlovákiából érkező betegtömegre. Akik mégis idekerülnek, azokról külön tételes elszámolást kell küldeni az egészségbiztosítónak és az egészségügyi államtitkárságnak. A két állam pedig egymás között rendezi majd az elszámolást.