Az új protézis nem csak a mozgást javította, de jelentősen mérsékelte az úgynevezett fantomfájdalmakat is.
Érző műlábat fejlesztett egy német, svájci és szerb kutatókból álló csapat, amely a Nature Medicine folyóiratban számolt be eredményeiről hétfőn. A bionikus protézis a svájci technológiai intézet, az ETH Zürich, a Belgrádi és a Freiburgi Egyetem összefogásában készült el - írta a Quibit.
A műláb működésének alapja a combcsonk érző idegeibe ültetett elektródák és a protézis talp- és mozgórészeiben található szenzorok interaktív kapcsolata. A kutatók speciális algoritmusokat fejlesztettek arra, hogy a láb által felfogott környezeti és mozgási információkat az emberi idegrendszer által is értelmezhető elektromos jelekké fordítsák le.
A prototípusokat önkéntesek három hónapon keresztül tesztelték. Ennek során kiderült, hogy a fejlesztők által neurofeedbacknek nevezett visszajelző mechanizmus által a protézis viselése megközelíti az ép végtaggal történő járás könnyedségét és érzékenységét. A kutatók beszámolója szerint az új protézis nem csak a mozgást javította, de jelentősen mérsékelte az úgynevezett fantomfájdalmakat is.