Egy klinikai vizsgálatban 25 beteg esetében egy év alatt átlag 54%-os súlycsökkentést sikerült elérni.
Az endoszkópos „ruhaujj” gasztroplasztika (ESG) egy új elhízás elleni eljárás, melynek alkalmazásáról az első hosszabb távú utánkövetési adatok igen biztatóak - írja a medicalonline.hu.
...
Súlyosan elhízottak és cukorbetegek kezelésére már régóta alkalmaznak különböző gyomorcsonkító és gyomorszűkítő műtéteket, ám ezek legtöbbször drágák, kockázatosak, és egyes esetekben a felépülés is sokáig tarthat. A viszonylag új, mindössze 6 éve alkalmazott ESG kezelés lényege, hogy endoszkóppal minimális behatolás mellett a gyomor hosszában egy varratot helyeznek fel, amivel a gyomrot hossztengelye mentén összehúzzák és akár az eredeti egyharmadára szűkítik: így egyszerre sokkal kevesebb táplálék befogadására lesz képes, és biztosított a gyors súlyvesztés. Étkezéseknél lassul a szilárd táplálék ürülése a gyomorból, nagyon hamar fellép a telitettség érzés és a műtéten átesettek sokkal kevesebb táplálékkal is beérik.
Egy korábbi klinikai vizsgálatban 25 beteg esetében egy év alatt átlag 54%-os súlycsökkentést sikerült elérni, ám ezek rövid távú adatok voltak. A beavatkozás mindössze két órát vesz igénybe, a betegek néhány nap elteltével már visszatérhetnek napi munkájukhoz. A testsúlycsökkenéssel párhuzamosan cukorbetegeknél gyorsan csökkent a HbA1c szintet, a hipertóniásoknál a vérnyomást, 2-es típusú diabéteszesek pedig feleslegessé vált az inzulinkezelés és az egyéb gyógyszerek adagját is jelentősen csökkenteni lehetett. Érdemi mellékhatások alig léptek fel.
További részletek a cikkben.