A kávé tényleg tönkreteszi a szívet? És mi a helyzet a kólafüggőséggel?
Sokféle mendemonda kering a különböző innivalókkal és stimulálószerekkel kapcsolatosan, néhányat megvizsgáltunk, van-e valamilyen igazságtartalmuk. A gyümölcslé vagy a limonádé a jobb szomjoltó? A kávé tényleg tönkreteszi a szívet? És mi a helyzet a kólafüggőséggel? – tette fel a kérdést a Focus.de cikke nyomán az mno.hu portálja. A legtöbb ember számára a gyümölcslevek élvezetekor főként a kalóriatartalom a probléma. Hogy akkor mégis mit tegyenek? Talán a legjobb, ha tiszta vizet vagy hígított gyümölcslevet isznak - tanácsolja a lap.
A kávé szerelmesei fellélegezhetnek: még a napi öt-hat csésze kávé sem növeli jelentősen a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát. Legalábbis ezt mutatják egy 400 ezer fős mintán elvégzett kínai vizsgálatok eredményei. Sőt, közepes mennyiség, napi három-négy csésze kávé még akár szívvédő hatású is lehet. Ennek valószínűleg az az oka, hogy maga a kávébab tele van antioxidánsokkal.
A kólának meglehetősen magas a cukortartalma – literenként nagyjából 36 kockányit tartalmaz –, nem tesz jobban függővé, mint más koffeintartalmú szomjoltók. A koffeint ugyanakkor nem a drogok, hanem a pszichostimulánsok közé szokás sorolni. Napi száz milligramm mennyiség felett azonban könnyen elkezdődhet egy hozzászokási folyamat, ez megfelel egy liter kólában található adagnak vagy egy-két csésze kávénak. Még több ital, még több tévhit, még több tény a cikkben