A mutánsnak számottevően nagyobb a fertőzőképessége, de nem halálosabb a már ismert variánsoknál.
A koronavírus-járvány második hullámával viaskodó országnak nincsenek kapacitásai arra, hogy a vírus újonnan felbukkanó mutációit is figyelemmel kísérje. Ez pedig óriási kockázatokat rejt az egész világ számára, írja a Világgazdaság.
Az először Indiában felbukkant, azóta már csaknem 20 országban azonosított, a sajtóban csak „dupla mutánsként” emlegetett koronavírus-variáns ellen szerencsére védelmet nyújt a legtöbb jelenleg forgalomban lévő vakcina. Ám a járvány indiai terjedésének ütemét látva előre borítékolható, hogy a vírus tovább mutálódik majd az 1,4 milliárd lakosú ázsiai országban, és ha az új variánsokat nem sikerül időben azonosítani, az komoly problémákat okozhat az egész világon – írja a Bloomberg nyomán a lap.
A fejlett világ most az Indiával szembeni utazási korlátozások bevezetésével próbálja határain kívül tartani az új variánsokat. Ez az erőfeszítés azonban már a járvány első hullámában sem vezetett eredményre, a mutációkat előbb vagy utóbb szinte mindenhová behurcolták. Az eredeti, Kínában azonosított vírus génállományához képest két jelentős eltérést is mutató indiai „dupla mutánsról” a szakemberek azt mondják, számottevően nagyobb a fertőzőképessége, de nem halálosabb a már ismert variánsoknál. Az indiai változat szerkezete elsősorban tüskéiben különbözik az eredeti vírustól, de a két mutáció szerencsére nem hozott létre egy „szupermutánst”, azaz a variációk hatása nem adódik össze – állítják a Cambridge-i Egyetem kutatói.