A kínai részesedés a világ gyógyszereinek alapanyaggyártásában 20 százalék, de brit szakértők szerint inkább a duplájáról van szó.
A koronavírus kapcsán egyre inkább fókuszba kerül, hogy Európa milyen nagy mértékben függ a Kínában előállított gyógyszerimporttól. Kínában készül számos alapető gyógyszer alapanyaga, melyeket főként európai és amerikai exportra gyártanak, és ha bármi zavar támad a termelésben, azt már Európa is megérzi. Szakértők szerint fel kellene számolni a túlzott függést a kínai gyártástól - írja a növekedés.hu.
Azé a világ, aki a gyógyszerellátást ellenőrzi – jelentette ki még tavaly, egy kongresszusi bizottsági meghallgatáson Rosemary Gibson, aki társszerzője annak a könyvnek, amely arról szól, mennyire kitettek az amerikaiak a kínai gyógyszergyártásnak. Mint az a Challanges francia gazdasági hetilap felidézi, általában az Egyesült Államok és a világ is figyelmen kívül hagyja az ebből fakadó egészségügyi és nemzetbiztonsági kockázatokat, de ezen a hozzáálláson változtatni kell az új koronavírus feltűnésével.
Az amerikai élelmiszer- és gyógyszerfelügyelet (FDA) már kapcsolatba is lépett mintegy 20 fontos termék gyártójával, közös jellemzőjük, hogy a fő hatóanyag Kínában készül. A fő kérdés az, hogy számíthatnak-e hiányra a kínai koronavírus-járvány miatt, hiszen az amerikai piacon forgalomba hozott gyógyszerek úgynevezett “aktív gyógyszeripari alapanyagainak” (rövidítve API) 88 százalékát külföldön állították elő 2018-ban. Kína a világban vezető szerepet játszik a generikus gyógyszerek (az originális gyógyszerek azonos hatóanyagú másolatai), és az API-k gyártásában is. Ez utóbbi hatóanyagokat megtalálhatjuk a penicillintől kezdve az ibuprofén fájdalomcsillapítón át a cukorbetegek acarbose-tartalmú gyógyszeréig.
Nem tudni pontosan, mennyi API-t állít elő Kína, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) becslése szerint 20 százalékos a kínai részesedés, de brit szakértők szerint inkább a duplájáról van szó.
További részletek a cikkben.