Az EU mostantól rendelkezik az ahhoz szükséges eszközökkel, hogy felkészülten várja a népegészségügyi szükséghelyzeteket, és jobban tudjon reagálni azokra.
Nemcsak a határokon át terjedő súlyos egészségügyi veszélyekre vonatkozó uniós szabályok lettek szigorúbbak, hanem az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) feladatköre is kiszélesedett, valamint létrejött az egészségügyi ellenintézkedésekre vonatkozó új szükséghelyzeti keret. Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) kibővített megbízatásával és az Egészségügyi Szükséghelyzet-felkészültségi és -reagálási Hatóság (HERA) létrehozásával az EU mostantól rendelkezik az ahhoz szükséges eszközökkel, hogy felkészülten várja a népegészségügyi szükséghelyzeteket, és jobban tudjon reagálni azokra – olvasható az Európai Bizottság közleményében, melyet az üzletem.hu ismertetett.
Az új szabályok hatálybalépésével kiteljesednek az európai egészségügyi unió felkészültségi és reagálási képességei, és szilárd alapokon nyugvó jogi keret jön létre, amelynek köszönhetően a megelőzés, a felkészültség, a felügyelet, a kockázatértékelés, a korai figyelmeztetés és a gyorsreagálás alapvető fontosságú területein javulnak az uniós kapacitások.
A határokon át terjedő súlyos egészségügyi veszélyekről szóló rendelet ezentúl a következőket teszi lehetővé az EU számára:
• megbízható felkészültségtervezésre és integráltabb felügyeleti rendszerre támaszkodhat,
• bővített kapacitást fordíthat a pontos kockázatértékelésre és a célzott reagálásra,
• az egészségügyi ellenintézkedésekre vonatkozó közös közbeszerzésekhez szilárd mechanizmusokat vehet igénybe,
• ha a jövőben határokon át terjedő egészségügyi veszélyek alakulnak ki, akkor közös, uniós szintű intézkedéseket fogadhat el leküzdésükre.
További részletek a teljes cikkben