A TASZ-t több magyar ügyfél is felkereste az aktív eutanázia feltételei iránt érdeklődve.
Ha megnézzük a holland statisztikákat, látjuk, hogy az eutanáziatörvény 2002-es hatályba lépésétől 2014-ig folyamatosan növekedett az eutanáziát kérők száma, 2015-ben már enyhe csökkenés mutatkozott. Ahogy a kegyes halál lehetősége mind ismertebbé vált, úgy lett egyre bevettebb – elemez a Borsnak Zeller Judit, a TASZ betegjogi programjának munkatársa. – Az összes halálozásnak még így is csupán 3,9 százalékát te szik ki ott az ilyen esetek. Mostanra talán elértek egy egyensúlyi pontra, de ebből is látszik, van egy határozott társadalmi igény az eutanáziára.
De Hollandia igazolja azt is: alaptalan a félelem, hogy az aktív eutanázia bevezetése tömegeket sarkallna erre a döntésre.
A TASZ-t több magyar ügyfél is felkereste az aktív eutanázia feltételei iránt érdeklődve. Ők nem titkolják, hogy a kegyes halál mellett döntenének, ha a jog adna rá lehetőséget.
– Volt ügyfelünk, aki nagyon konkrétan az iránt érdeklődött, hogyan tudna beszerezni olyan igazoló dokumentumokat, amiket egy Svájcban működő, asszisztált öngyilkosságban segédkező szervezetnél kértek tőle. De valószínű, ezeknek az eseteknek mi csupán töredékét észleljük – avat be a jogász.
Sokan a távoli jövőre gondolva, úgynevezett előzetes rendelkezést kívánnak tenni: ebben előre visszautasíthatnak orvosi beavatkozásokat, meghatározhatják, hogy súlyos betegség esetén milyen kezeléseket nem szeretnének igénybe venni. Ennyiben az előzetes rendelkezés a passzív eutanáziával rokon. Zeller Judit szerint a magyar jogszabállyal az a gond, hogy sokszor a betegek sem értik. Túl bonyolult a kezelés visszautasításának feltételrendszere, sok eleme nem tud működni a gyakorlatban és húsz éve változatlan - írta a lap.