Magyarországon a WHO ajánlásai alapján a palliatív ágyak 50 százaléka érhető csak el, és még területi egyenlőtlenségekkel is szembesülhetnek a rászorulók.
Nehézség nehézség hátán a magyar hospice ellátásban. Alacsonyak az ápolói bérek, alulfinanszírozott a rendszer és jelentős szakemberhiánytól szenvednek a hospice-ok is, többek között ezt is tartalmazza a 2023-as hospice ellátásról készült jelentés, ami a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) és a Magyar Hospice-Palliatív Egyesület adatait tartalmazza - ismertette az economx.hu.
Tavaly több mint 12 ezer hospice ellátás történt az egészségbiztosító adatai alapján, az egy évvel korábbi 9876-hoz képest. Az intézményi ellátásban jelentősen, 3600-ról 5880-ra nőtt az esetszám, az otthoni ellátásban minimálisan csökkentek az előző évhez viszonyítva. Az átlagos ellátási napok száma az otthoni ellátásban 25 nap, az intézményi ellátásban 20 nap volt. Az ágykihasználtság 75,5 százalékra nőtt az előző évi 60,9 százalékról.
Felhívják a figyelmet arra is, hogy 90 százalékos ágyszámkihasználtság mellett az állami finanszírozás (átlagosan30-35 millió forint), ami az éves költségvetésük negyedét fedezi csupán. Ha az önkormányzatok (évi 60 millió forinttal) és a kistérségi önkormányzatok (évi tíz millió forinttal) nem támogatnák az intézményeket, akkor be is zárhatnának.
A fekvőbeteg ellátás állami feladat, nem pedig önkormányzati – fogalmaznak a tavalyi évről készült hospice jelentésben. Továbbiak a teljes cikkben