Nagy mennyiségben találtak halogénezett szerves anyagokat, például karcinogén vinil-kloridot vagy kloroformot.
Az egyik legveszélyesebb nehézfém, a higany a megengedettnél magasabb koncentrátumban fordult elő a Duna egyik szlovákiai mellékfolyójában, a Nyitrában, tette közzé a Greenpeace Szlovákia. A környezetvédő szervezet még november végén és december elején vett mintát a folyóból a Nyitranováknál (Nováky) üzemelő Fortischem vegyipari üzemnél, pontosabban a gyártól délre, és attól északra. A Greenpeace már évek óta méri az üzem által kibocsátott higany szintjét és évek óta folyamatosan kimutatja a megengedett feletti értéket. Anna Vojteková, a vegyipari vállalat szóvivője a szlovák TASR hírügynökségnek azt mondta, hogy a cég tavaly december 10-én megszüntette a higanyelektrolízissel történő alapanyag-előállítást – olvasható az mno.hu portálján.
A tájékoztatás szerint az üzem ezzel a lépéssel az Európai Parlament és az Európai Tanács által kiadott, a higany kezelésére vonatkozó szabályozásnak szerzett érvényt. Egy szlovák hírportál tudósításából kiderül, a cég előzőleg a szlovák kormánynál próbálkozott, hogy a Környezetvédelmi Minisztérium továbbra is engedélyezze számára az elektrolízist. Ezt a kérést a tárca még november folyamán elutasította.
Mint ahogy a Bumm.sk szlovákiai magyar hírportál a Greenpeace-re hivatkozva írja, a vegyipari vállalat nyitranováki üzemének kivezetése alatt vett vízminták más veszélyes anyagokat is tartalmaznak. A mintákban nagy mennyiségben találtak halogénezett szerves anyagokat, például karcinogén vinil-kloridot vagy kloroformot.