Alapigazság, hogy aminek van hatása, annak van mellékhatása is, és ez különösen igaz a gyógyszerekre.
Becslések szerint azoknak, akik valamilyen orvosságot szednek, öt-tíz százaléka tapasztal valamilyen mellékhatást. Felmérések azt mutatják, hogy a kórházi kezelések legalább öt százaléka is nem kívánt gyógyszerhatás miatt válik szükségessé, sőt, Európában becslések szerint a súlyos mellék- és kölcsönhatások évente csaknem 200 ezer halálesetet okoznak.
S hogy mindez hogyan lehetséges, amikor a gyógyszereket csak hosszas vizsgálatok után engedik forgalomba hozni? Úgy, hogy a klinikai vizsgálatok során csak néhány ezer betegen tudják tesztelni a szer hatását és persze a mellékhatásait is. A mindennapokban azonban sok és sokféle beteg szedi ugyanazt a készítményt, közöttük lehetnek olyanok, akiknél korábban nem tapasztalt és így nem várt hatások vagy súlyosabb formában jelentkező tünetek jelentkeznek - írta a magyaridők.hu.
Magyarországon évente átlagosan ezerötszáz bejelentés érkezik gyógyszermellékhatásokról. Ez a szám a tízszerese a húsz évvel ezelőttinek, de – főként a vény nélkül kapható orvosságoknál – nyilvánvaló, hogy a betegek többsége nem böngészi végig A-tól Z-ig a mellékhatásokról szóló többoldalas betegtájékoztatót, és így nem is jelzi sehol, ha egy abban nem szereplő problémát észlel magán, ha az a probléma nem súlyos, nem fordul orvoshoz.
Ahhoz azonban, hogy a gyógyszerhatóság közbelépjen, és minden olyan patikaszert kivonjon a forgalomból, amelyik veszélyes lehet, fontos annak tudatosítása, hogy ebben az orvosságok nem kívánt hatásainak jelentése is segíthet. Magyarországon erre elsősorban az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézetnél van lehetőség, elsősorban online, de akár személyesen vagy telefonon is - írja a lap.