Az OECD országok között a hetedik helyen áll Magyarország alkoholizmus terén, ez az egészségügyre nézve is hatalmas kiadást jelent.
A Kék Pont Alapítvány hatodik alkalommal szervezte újra a Száraz november nevű kampány, amely lényege 30 nap alkoholmentességet jelent. Az elmúlt években érintették a nők és az egyetemisták alkoholfogyasztását, valamint az egyéni felelősséget a járvány idején.
Közel egymillió alkoholfüggő van Magyarországon és évente 30 ezren halnak meg alkoholizmus miatt. Bajzáth Sándor addiktológiai konzultáns kiemelte az ATV Start című műsorában, hogy ezekhez az emberekhez többen is kapcsolódnak, főleg a családjuk, barátaik, így körülbelül az ország fele érintett alkoholizmusban.
Az OECD országok között a hetedik helyen áll Magyarország alkoholizmus terén, ez az egészségügyre nézve is hatalmas kiadást jelent.
A Száraz november azért is nagyon jó, mert segít elválasztani a szórakozást az alkoholtól, hiszen nagyon hamar arra kezdenek el szocializálódni a fiatalok, hogy minden esemény és alkalom az ivással van összekötve, így már a 15 évesek is túl vannak nagy átlagban egy illuminált állapotban töltött éjszakán, ami sokszor filmszakadással végződik – mondta Bajzáth.
A szakértő szerint az emberek akkor hagyják abba egy adott viselkedésüket általában, ha egy olyan mélypontra jutnak, amikor már nem tudják irányítani a folyamatot, mikor az alkohol használja őt és nem ő az alkoholt. Emellett az is elrettentő élmény lehet, amikor realizálják, hogy kezdenek leépülni a kapcsolataik, a munkahely elvesztése és az egészségügyi problémák megjelenése.
A hozzátartozóknak nagy szerepe van ebben, nem csak „tűrés” szempontjából, hanem akár segíteni is tudnak a szembesítésben. A gyerekekre is hatalmas hatással lehet egy alkoholista szülő, az ilyen családokban felnövő fiatalok általában többet isznak, hajlamosabbak a szenvedélybetegségekre, vagy olyan párt találnak maguknak, aki szenvedélybeteg – fejtette ki Bajzáth Sándor.