A Magyar Orvosi Kamara Országos Etikai Bizottságának elnöke,
Harsányi László professzor azt mondja, bár a bejelentések zöme betegektől vagy hozzátartozóktól érkezik, a közvélekedéssel ellentétben az orvosok kivetik maguk közül azokat, akik ártanak a hivatás megítélésének - írja a
magyaridok.hu.
– Közbotránynak, gyalázatnak nevezte az orvoskamara elnöke, hogy egy veszprémi nőgyógyász-onkológusról bebizonyosodott: alkalmanként 150 ezer forintot kért pácienseitől. A Veszprémi Törvényszék a doktort vesztegetés miatt jogerősen felfüggesztett börtönre ítélte, Éger István pedig azt mondta, már az ünnepek után összeül az ügyben az etikai bizottság. Hol tart az orvos ellen indított etikai vizsgálat?
– Még nem zárult le. Tudni kell, hogy az etikai bizottságok tagjai kollégák, akik saját feladataikon túl, szabadidejükben végzik ezt a munkát. Az elsőfokú, területi etikai bizottságok – ügyszámtól függően – havonta, kéthavonta egyszer üléseznek, a másodfokon eljáró Országos Etikai Bizottság pedig négy-hat hetente. Az említett ügyben a Veszprémi Törvényszék december elején hozta meg a jogerős ítéletet, a bírósági eljárás évekkel ezelőtt indult. Nekünk is időre van szükségünk, hogy megalapozott döntést hozzunk.
– A kamara 2012 óta hatályos etikai kódexe szerint „az etikai eljárást az etikai vétség gyanújáról való tudomásszerzés esetén hivatalból kell megindítani". A bírósági ügy két éven át zajlott, miért nem indítottak az orvos ellen már korábban hivatalból etikai eljárást?
– Azért, mert mi is csak most, a jogerős bírósági ítéletet követően szereztünk tudomást a történtekről.