• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Exportból él a magyar gyógyszeripar

Lapszemle Forrás: Világgazdaság Online

A hazai értékesítésben a prognózisok szerint idén tovább folytatódik a mélyrepülés.

A Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetségének (MAGYOSZ) tagvállalatai 2011-ről 2012-re ugyan tovább tudták növelni árbevételüket, de a 4,21 százalékos növekedés jóval alatta marad az egy évvel korábbi, 15,3 százalékos bővülésnek. Tavaly ráadásul a 2005-ös szint alá csökkent az iparág itthoni árbevétele, ami jelenleg a teljes forgalom kevesebb, mint 18 százaléka. A 2012-es 996 milliárd forintos árbevételből 821 milliárd forintot az exportpiacokon realizáltak a cégek, míg a magyarországi értékesítés csupán 175 milliárd forintot tett ki - írja a Világgazdaság.

Az évről-évre emelkedő összárbevétel mellett az utóbbi években a magyarországi értékesítésből származó árbevétele jellemzően stagnált vagy csökkent: 2000-ben a szektor termékeinek kétharmadát, 2009-ben már több mint háromnegyedét külföldön értékesítette, az exportból származó árbevétel 2012-ben már meghaladta az összárbevétel 82 százalékát.

A magyar gyógyszercégek fejlődésüket így kizárólag az exportnak köszönhetik. Miközben a Századvég kutatása szerint a bruttó hozzáadott érték (GVA) 3,7 százalékát négy, hazai termelőkapaci-tással rendelkező cég, a Richter, az Egis, a Teva és a Sanofi adja.

Annak ellenére, hogy a gyógyszeripar meglehetősen sok nehézségbe ütközik Magyarországon, a beruházások tekintetében a magyar gyógyszercégek nem veszítették el a lendületüket. A hazai piacon elért árbevétel-csökkenés ellenére 2012ben ugyanannyit fordítottak beruházásokra, mint egy évvel korábban: 80 milliárd forintot. A beruházások idei összesítése még nem készült el, egyelőre csak az biztos, hogy jóllehet vélhetően nem érik el a Richter, az TEVA és az Egis tavalyi gigaberuházásainak értékét, tovább folytatódtak.

A TEVA például 361 millió forintot meghaladó vissza nem térítendő támogatást nyert az Új Széchenyi Terv keretében, aminek köszönhetően saját forrásaival együtt 1,8 milliárd forintot fordít az úgynevezett flexibilis gyártási feltételek kialakítására.
A cég augusztusban elnyerte a Nemzetgazdasági Minisztériumtól „A hónap beruházója" címet.

Októberben adják át a tervek szerint az Egis új, összesen 4,6 milliárdos összköltségű hatóanyag-technológiai kutató- és fejlesztő központját, amelynek kialakításához 1,1 milliárdot adott az Európai Unió és a magyar állam. Könnyen lehet, hogy az Egisnek ez lesz az utolsó magyarországi beruházása, az idén százéves vállalat ugyanis várhatóan száz százalékban a jelenlegi többségi tulajdonosához, a francia Servier csoporthoz kerül.

A lap gyógyszeriparral foglalkozó további friss cikkei itt