Állatok esetében kimutatták a rilmenidin öregedésgátló hatását, és valószínűleg embereknél is működik.
Meglepő hatása van a magas vérnyomásra felírt rilmenidin gyógyszernek: férgeknél végzett vizsgálatok alapján egy kutatócsoport azt találta, hogy lassítja az öregedést, így a modellállatok tovább éltek és hosszabb ideig egészségesek maradtak - írja az origo.hu.
Korábbi kutatások kimutatták, hogy állatmodellek esetében a rilmenidin sejtszinten utánozza a kalóriacsökkentés hatásait, és ezzel hosszabbíthatja meg az élettartamot. Hogy ez a hatás embereknél is megfigyelhető-e, vagy éppen ellenkezőleg, egészségügyi kockázatot jelent, még vita tárgyát képezi. Amennyiben sikerülne megtalálni azt a módszert, amellyel negatív következmények nélkül érhetnénk el jelentősebb kalóriacsökkentést, azzal az időskori egészségi állapot javításának új dimenziói nyílhatnának meg.
Az eredetileg januárban közzétett tanulmányban – amely az Aging Cell c. tudományos folyóiratban jelent meg – a kutatók fiatal és idős Caenorhabditis elegans férgekkel kísérleteztek. Ez a féregfaj egyszerű felépítése és genetikai feltérképezettsége miatt népszerű a tudósok körében, ráadásul a nagyon távoli rokonság ellenére genomja sokban hasonlít az emberéhez.
Az állatokat rilmenidinnel kezelték, és azt találták, hogy a férgek tovább éltek és hosszabb ideig egészségesebbek maradtak, több, az állapotukat jelző mutató értéke javult. "Először sikerült állatokon kimutatnunk, hogy a rilmenidin növelheti az élettartamot" – mondta João Pedro Magalhães molekuláris biogerontológus, a brit Birminghami Egyetem munkatársa.
További részletek a cikkben.