A fogorvosi rendelőkben 20-25 százalékos áremelkedés várható rövid időn belül.
A fogorvosok tavalyi bevétele mindössze 60-70 százaléka volt az előző évinek.
Azt, hogy mennyire romlott fogaink állapota az elmúlt bő egy évben, nem lehet tudni, mert most jött el az idő, hogy a páciensek nagy része beoltottan fordulhat fogorvoshoz – számolt be a legfrissebb tapasztalatokról Nagy Katalin, a Magyar Fogorvosok Egyesületének elnöke, aki úgy véli, az elmúlt másfél év maradandó károkat okozott a hazai lakosság szájhigiéniájában - írja az index.hu.
Elfedett fogak
A fogászati szakember emlékeztetett arra, hogy a koronavírus hazai megjelenését követően rövid ideig csak sürgősségi ellátásokra volt lehetőség, majd a korlátozások feloldása után, tavaly májustól visszatérhettek ugyan a megszokott ellátáshoz, de dr. Nagy Katalin úgy véli,
a maszk a szájhigiéniára való törekvést jelentősen módosította, még az általános otthoni fogtisztítás is háttérbe került, hiszen – mint egy védőpajzs – a maszk védte a viselőjét, nehogy esetleg valaki felfedezze a fogproblémáit.
A fogorvos kiemelte, hogy érdemes külön megvizsgálni, a járvány hogyan érintette a magánpraxisokat és az államilag finanszírozott rendelőket.
Talán életünkben először az államilag finanszírozott rendelők jobban jártak, hiszen általánydíjazást kaptak. Ami azt jelentette, hogy nem függtek a beavatkozások gyakoriságától olyan mértékben, mint a privát praxisok, különös tekintetettel azokra, amelyek külföldi páciensekre alapoztak.
A Magyar Fogorvosok Egyesületének elnöke szerint jelenleg is csökkentett üzemmódban működnek a külföldi páciensekre szakosodott magánklinikák, hiszen a nehezített határátlépés nagyon nagy mértékben visszavetette a külföldiek betegellátási lehetőségeit.
Fogvárosok
A Nagy Katalin által említett fogturizmus az elmúlt évek alatt Magyarországon igencsak megerősödött. Az egészségturizmus ezen válfaja létezett már a nyolcvanas évek közepén is, amikor egyre több német és osztrák állampolgár vette igénybe a magyar határ menti városok fogorvosi kezeléseit, mert nálunk kiváló felszereltséggel és szakemberekkel ugyanazt a kezelést legalább fele áron tudták megoldani.
Ma már Sopronban és Mosonmagyaróváron fogászati iparág alakult ki. A két városban 2019-ben több mint 300 rendelő várta a betegeket. A külföldről – zömmel Németországból és Ausztriából – érkező betegek utaztatására, ellátására hoztak létre utazási irodákat, amelyek fapados repülőjárattal vagy buszos fuvarozással, menetrendszerűen szállítják a pácienseket a két fogvárosba. Vagyis csak szállították. A tavalyi megszorító intézkedések ugyanis katasztrofális hatással voltak a külföldi páciensekre szakosodott fogászatokra.
...
A járvány átalakította a piacot, ami áremelkedést hoz magával. A legtöbb fogorvosi rendelőben pluszinfekciódíjat számítanak fel, ami 10 százalék alatti emelkedést jelentett már, de ezzel még nem állt meg a folyamat. Az ellátáshoz szükséges anyagok jelentős áremelkedését a rendelők sem tudják figyelmen kívül hagyni, így 20-25 százalékos áremelkedés várható rövid időn belül.