A pszichológiai és szociális tényezők önmagukban nem magyarázzák a tüneteket, igaz, ezek súlyosbíthatják a problémát.
Pulzáló elektromágneses energia lehet a magyarázata, a továbbra is rejtélyes Havanna-szindróma néhány esetének- derült ki egy új amerikai hírszerzési jelentésből, írja a BBC nyomán a Telex. Tovább zajlik ugyanis a vita arról, hogy az amerikai diplomatákat világszerte sújtó tüneteket valamilyen eszköz okozza, vagy ezek inkább pszichológiai természetűek.
A Havanna-szindróma olyan tünetek együttese, amikre többnyire olyanok panaszkodtak, akik az Egyesült Államokhoz tartozó nagykövetségeken dolgoztak. Neve nem véletlen, hiszen először Kubában dolgozó diplomaták számoltak be róla 2016-ban. Tünetei az émelygés, fejfájás, az áldozatok bizonyos esetben fülsűketítő hangokat hallanak, emellett jellemző, hogy klinikai tesztek alapján sokuknál maradandó agykárosodás is kialakul. Azóta a titokzatos szindróma előfordult már Németországban, Kolumbiában és Szerbiában is – ezekkel az esetekkel részletes cikkben foglalkoztunk.
Az új tanulmány ezernél több titkosított dokumentumot vizsgált meg. Ők arra a következtetésére jutottak, hogy az esetek halmaza nem magyarázható környezeti vagy egészségügyi problémákkal és valamilyen külső forrás szerepet játszik. Négy alaptulajdonságot állapítottak meg a tünetekről, ezek közé tartozik egy állandó nyomásérzés, ami egy adott irányból és helyről érkezik. Öt lehetséges okot vizsgáltak: kémia és biológiai anyagok, ionizáló sugárzás, természeti és környezeti tényezők, valamit rádiófrekvenciás és egyéb elektromágneses energiák, ezentúl megvizsgálták, hogy valamilyen rejtett eszköz előidézheti-e a panaszokat.
A CIA kutatásával szemben, a testület azt állapította meg, hogy pszichológiai és szociális tényezők önmagukban nem magyarázzák a tüneteket, igaz, ezek súlyosbíthatják a problémát. Környezeti és orvosi problémákkal sem magyarázhatóak önmagában az esetek, valami külső inger is szerepet játszhat bennük. A friss tanulmány szerint elektromágneses energia, méghozzá rádiófrekvenciás tartományban magyarázhatja az eseteket.
A teljes cikk a Telexen olvasható.