• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Ez történik a testeddel, amikor repülőre ülsz

Lapszemle 2023.12.14 Forrás: Pénzcentrum
Ez történik a testeddel, amikor repülőre ülsz

A kiszáradás, vagy puffadás mellett érdemes arra is felkészülni, hogy az út kiveszi az energiánkat, és eluralkodik rajtunk a fáradtság.

A repülőgépes utazás sok szempontból nagyon kényelmes lehet, hiszen sokkal gyorsabban eljuthatunk így távoli vagy nehezen megközelíthető helyekre is, mint más közlekedési eszközzel. Azonban a repülés a szervezetünkre is egészen más hatással van, mint egy vonatút, vagy hajóút. Az olyan kellemetlen tünetek mellett, mint a kiszáradás, vagy puffadás, érdemes arra is felkészülni, hogy az út kiveszi az energiánkat, és eluralkodik rajtunk a fáradtság, írja a Pénzcentrum

Mivel a levegő páratartalma odafent sokkal alacsonyabb, ezért hamarabb megszomjazhatunk, kiszáradhat a torkunk, orrunk, szemünk, bőrünk. Ettől csak még inkább stresszesek leszünk, viszketünk, stb. Sokan esnek abba a hibába, hogy mivel nem lehet a reptéri ellenőrzésen 10x100 ml-nél több folyadékot átvinni, nem visz magával vizet vagy üdítőt. Sokan azt gondolják, kibírnak 2-3 órát, egy rövid repülőutat, de nem számolnak az alacsony páratartalommal a gépen.

Pedig fontos, hogy erre előre felkészüljünk a kiszáradásra: ha nem akarunk a repülőn venni valamilyen szomjoltót, akkor hozzunk magunkkal: vagy vegyünk a reptéren felszállás előtt, mikor már túl vagyunk az ellenőrzésen, vagy vigyünk magunkkal üres kulacsot, palackot és töltsük meg az ivókútnál vagy a mosdóban, ahol iható a csapvíz. Kontaktlencse helyett célszerű lehet inkább szemüveget viselni, és magunkkal vinni szemcseppet, orrcseppet, krémet a repülőre. A bőrünket érdemes hidratáló krémmel előre is érdemes bekenni.

Amikor változik a nyomás, a fülünk eldugulhat, illetve pattoghat. Ehhez nem kell repülőre ülni, akár egy vidámparki játék, vagy a meredek hegyi utakon autózás, magashegyi túrák szintén okoznak ilyesmit. A fülünk alapesetben nyomáskiegyenlítést végez, hogy meg tudjuk őrizni az egyensúlyunkat a megváltozott környezetben. Azonban a repülőn a nyomás túl gyorsan változik, és kellemetlen érzést kelthet a fülünkben a sorozatos dugulás, pattogás.

Ez ellen sajnos nem sokat tehetünk. Hogyha zavar minket a füldugulás, akkor ásítás, vagy nyelés során elmulaszthatjuk időszakosan. Ha nagyon kellemetlen ez számunkra, érdemes a szárnnyal egy sorba foglalni az ülőhelyünket, ott valamivel kevésbé vagyunk ennek kitéve.

További részletek a Pénzcentrumon