Ez a szám 9,2 százalékkal több, mint az azt megelőző évben, illetve mintegy harmadával több, mint 2012-ben - derül ki az NGM Munkavédelmi Főosztályának friss jelentéséből. Az adatok egyébként a három munkanapot meghaladó munkaképtelenséget, ill. a halált okozó munkabaleseteket tartalmazzák. A budapesti, közepes méretű gépipari cégnél dolgozó, középkorú férfiak vannak a legnagyobb veszélyben a munkahelyeken, ha hihetünk a baleseti statisztikáknak. Kijöttek a tavalyi adatok, ezekből szemezgetett a
Napi.hu portálja.
A cégeknek a balesetek miatt esetenként mélyen a zsebükbe kellett nyúlni, hiszen 168 esetben szabott ki a hatóság munkavédelmi bírságot, összesen valamivel több, mint 69 millió forint értékben. Ezen kívül volt még 21 eljárási bírság is, 1,1 millió forint értékben, de 102 esetben megtiltották egy-egy eszköz használatát, 133 esetben pedig magát a tevékenységet függesztették fel.
Az első 9 hónapban még "csak" 16 554 baleset történt, ám úgy tűnik az utolsó három hónapban megugrott az ilyen esetek száma. Valamennyire jó hír viszont, hogy a 2015-ös 84-ről 80-ra esett a halállal végződő munkahelyi szerencsétlenségek száma. Igaz, ez még mindig az elmúlt öt év második legmagasabb ilyen száma: 2012-ben még 62 fatális esetet regisztráltak, majd sorban 75, 78, 84 és a tavalyi 80.
Ezen kívül szinte minden baleseti típus száma növekedést mutatott, súlyos csonkulásos kimenetelű munkabalesetből 14,8 százalékkal többet, 31-et regisztráltak, egyéb súlyos kimenetelű munkabalesetből 6,6 százalékkal többet, 66-ot, az összes súlyos kimenetelű munkabalesetből pedig 2,3 százalékkal többet, 177-et. A csonkulásos kimenetelű munkabalesetek száma viszont csökkent, mégpedig 17,6 százalékkal, ám így is 210 ilyen esetet regisztráltak.
Mivel a legtöbb foglalkoztatott a fővárosban és Pest megyében található, nem meglepő, hogy itt volt a legtöbb baleset. Találhatunk kifejezetten jól teljesítő megyéket is, így például kettőben (Békés, Komárom-Esztergom) nem történt egyetlen halálos baleset sem.
Amennyiben a nemi eloszlást nézzük, úgy azt láthatjuk, hogy a baleseteket szenvedők többsége férfi, a 23 027 esetből 14 775 köthető hozzájuk. A halálos baleseteknél is az erősebbik nem járt rosszabbul, hiszen a 80-ból 76 férfi volt.
Érdekesség, hogy a legtöbb baleset gyógyulási ideje 7 -13 nap közé tehető (5 918 eset), ez a két és három hét közötti gyógyulás követi (3 879), míg a képzeletbeli dobogóra a minimum 1 hónap, de kevesebb mint 3 hónap kategória fért fel 3 673 esettel. Az NGM adataiból az is kiderül, hogy összesen 306 esetben haladta meg a gyógyulás a fél évet.