• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Ezért kérhetnek pénzt a fogtömésért a rendelőkben

Lapszemle Forrás: hirado.hu

Nincs még egy európai ország, ahol olyan bőkezű lenne a fogászati alapellátás, mint Magyarországon.

Az ingyenes kategóriába beletartozik az összes sürgősségi, gyermekfogászati és prevenciós beavatkozás, valamint minden fogmegtartó kezelés - a tömések és gyökértömések - 18 és 62 év között. Magyarországon a fogorvosi alapellátás és szakellátás területi elvek alapján működik és a beavatkozások túlnyomó többsége az érvényes biztosítási jogviszony mellett térítésmentes. A hatályban lévő törvény meghatározza, hogy lakhely szerint ki, hova tartozik, s a betegeknek oda kell járnia, ahová tartoznak – írja a Kossuth Rádió Napközben műsorában elhangzottak nyomán a hirado.hu portálja.

Ugyanakkor az is igaz, hogy bár mindenkinek jár az ingyenes kezelés, nem jut mindenkinek. Az a finanszírozás ugyanis, amit a társadalombiztosítással szerződő rendelők kapnak, az esetek többségében nem elegendő ahhoz, hogy például egy tömést fedezzen – nyilakozta dr. Kivovics Péter, a Semmelweis Egyetem docense, hozzátéve azt is, ezért vannak azok a visszásságok, hogy a térítésmentes kezelésért a fogorvos pénzt kér, mert amit kap az OEP-től nem elég. Dr. Kivovics Péter kiemelte azt is: a fogpótlásokért az alapellátásban is mindenképp fizetni kell, egyrészt egy orvosi díjat, valamint egy fogtechnikai díjat.

A szakember szerint az egészséges fogakra való nevelést a születés előtt 9 hónappal kell elkezdeni. Amikor a kismama eldönti, hogy babát vállal, előtte rendbe kellene rakatni a fogait. A statisztikák azt mutatják, hogy a terhesség alatt sokkal jobban romlik a fogak állapota. Az azonban tévhit, hogy ez azért van, mert a baba elszívja a meszet a kismama fogából. A szakember szerint ennek oka, hogy a nők ilyenkor többször esznek, viszont a fogmosások száma ugyanannyi marad, vagy csökken.

A kisgyereket már féléves korában érdemes elvinni a fogorvoshoz, azért hogy szokják a környezetet, tovább rögzüljön bennük az, hogy fogorvoshoz járni nem egyenlő a félelemmel, hogy a fogorvosi rendelőben nemcsak kellemetlen dolgok történnek. A szakember kiemelte azt is: félévente érdemes elmenni fogorvoshoz, nemcsak a fogszuvasodás miatt, hanem azért, hogy a szájüregben fellépő rosszindulatú daganatok időben kiszűrhetőek legyenek.