Korábban is kimutatták, hogy a nagy-britanniai olimpiai csapat negyede asztmás.
Az úszóknál kilencszer nagyobb valószínűséggel alakul ki asztma, mint az ökölvívóknál, aminek legfőbb oka az, hogy más környezetben edzenek és versenyeznek – derül ki a brit University of Kent vizsgálatából. A kutatócsoport tanulmányát a Respirology nevű szakfolyóirat közölte, tagjai pedig már korábban is kimutatták, hogy a nagy-britanniai olimpiai csapat negyede asztmás – ami több mint kétszerese a brit „átlagembereknél" tapasztaltnak.
A magas előfordulási arány feltételezhetően az eltérő környezeti tényezőkből, valamint az élsport által megkövetelt fokozott légzési igény kombinációjából adódik. Ennek a két faktornak az együttes jelenléte vezethet olyan légúti sérüléshez, amely megnöveli a hörgőszűkület kialakulásának kockázatát mind a sportolás ideje alatt, mind pedig azt követően – tudta meg a Magyar Nemzet az egyetem School of Sport & Exercise Sciences karán zajló vizsgálatban PhD kutatóként részt vevő Lévai Írisz Karolinától.
Bizonyos sportágaknál, így például a kerékpározásnál, a futásnál és az úszásnál a versenyzők a levegő 99 százalékát szájon át lélegzik be, és a belélegzett levegő mennyisége is sokkal nagyobb, mint más sportoknál. Ilyenkor a kisebb légutaknak kell ellátniuk a levegő kondicionálásának, azaz melegítésének, párásításának és szűrésének nagy részét, amely egy gyulladásos választ idéz elő, illetve ennek következtében hörgőszűkületet okoz a légutakban. Mivel ezek a versenyzők hosszasan ki vannak téve ezeknek a hatásoknak, sokkal nagyobb valószínűséggel alakulhat ki náluk az asztmás hajlam – magyarázta a Lévai. A teljes cikk további részletekkel