A valós covid-halálozási ráta nálunk is valahol 1 százalék közelében lehet, sőt talán az alatt is.
Sokáig csak találgatni lehetett, hogy Magyarországon miért olyan magas a koronavírus nyers halálozási rátája. A 14%-os aránnyal ugyanis bekerültünk a legrosszabbul teljesítő országok közé. Az országos mérés adatai alapján azonban kiderült, amit eddig is gondoltunk: hazánkban nagyon sok koronavírusos eset maradt rejtve a hatóságok elől, és a halálozási ráta igazából nem is magas - írta a portfolio.hu.
Azt mindenki sejtette, hogy Magyarországon nagyon kevés koronavírusos beteget diagnosztizálnak. Vagyis, igazából sokkal több koronavírusos eset lehet/lehetett hazánkban, mint ahogy azt a hivatalos adatok mutatják/mutatták. Nem egyedi jelenségről van szó, minden országban kevesebb beteget diagnosztizálnak, mint amennyien valójában átesnek a víruson, hiszen sokszor tünetszegény a betegség, de azért azt lehetett sejteni, hogy Magyarország kifejezetten rosszul áll a betegek detektálásában.
Ezt lehetett gondolni abból is, hogy a nyers halálozási ráta folyamatosan emelkedett nálunk, és végül olyan magas szintre került (14%), mint a túlterhelt egészségügyi rendszerű országokban, ahol nem jutott megfelelő orvosi ellátás minden egyes betegnek.
Az országos reprezentatív mérés adatai szerint Magyarországon, májusig ugyanis 56 ezer ember eshetett át a koronavírus-fertőzésen. Abban az időszakban a diagnosztizált koronavírusos esetek száma 3500-3600 fő könyékén mozgott. Ez azt mutatja, hogy kevesebb mint minden tizedik koronavírusos esetet diagnosztizáltak Magyarországon, egészen pontosan minden 14-15. esetet. Az országos mérés előtt is számos alkalommal rámutattunk, hogy az alacsony felderítettség állhat a nagyon kedvezőtlen magyar nyers halálozási arány mögött. Vagyis, ha több esetet tudtunk volna detektálni, máris kisebb lett volna a halálozási ráta, és beleillett volna a nemzetközi trendbe - írta a lap. Továbbiak a cikkben