Az eredmények nem támasztják alá az ivermektin alkalmazásának előnyét enyhe vagy közepesen súlyos COVID-19-ben szenvedő betegeknél.
Az ivermektin „hívei” azt hangoztatták, hogy a szerrel megelőzhető, illetve lényegesen gyorsabban kikezelhető embereknél az új típusú koronavírus okozta COVID-19. A Duke Egyetem orvostudományi karának kutatócsoportja megvizsgálta, a szóban forgó állatgyógyászati szer vajon felgyorsíthatja-e a koronavírus-fertőzéssel küzdő emberek gyógyulását - írta a házipatika.com.
Összesen 12 nap alatt gyógyultak ki a koronavírus-fertőzésből azok az enyhe és közepes erősségű COVID-19-cel küzdő betegek, akiket ivermektinnel kezeltek. Azok pedig, akik lábadozásuk alatt csak placebót kaptak, 13 nap alatt épültek fel. Ez alapján tehát kijelenthető, hogy a lóféregtelenítő nem segíti elő a lényegesen gyorsabb gyógyulást – állapította meg a kutatás, amelynek eredményeiről a CNBC is beszámolt.
„Ezek az eredmények nem támasztják alá az ivermektin alkalmazásának előnyét enyhe vagy közepesen súlyos COVID-19-ben szenvedő betegeknél” – jelentette ki a tudóscsoport. A kutatásba egyébként több mint 1500 fertőzöttet vontak be. Közülük 817-en ivermektintablettát kaptak, míg 774 betegnek placebót adtak. A gyógyszer adagját az alanyok testsúlya alapján számították ki, és akkor nyilvánították gyógyultnak a pácienseket, ha már három teljes napon át tünetmentesek voltak.
Az ivermektinnel kezelt csoportból egy személy bele is halt a koronavírus-fertőzésbe, míg a placebót kapott alanyok közül mindenki túlélte a betegséget. A kórházba került betegek száma viszont megegyezett a két csoportban: 9-9 résztvevőt kellett kórházba szállítani a tünetei miatt a lábadozás ideje alatt.