Olyan higany, mint ami a hőmérőkben van, egyik oltásban sincs, és soha nem is volt.
Néhány sikeres évtized után ma globálisan egyre rosszabbul áll a gyerekek átoltottsága, a Telex korábbi cikkére reagáló kommentek között megjelent egy állítás, ami aztán több hozzászólásban is visszaköszönt: „mert az is,a . mellékes anyagok miatt. Pl higany!!!!?” – írta egy kommentelő, arra a kérdésre reagálva, hogy miért küzdenek sokan a bizonyítottan életmentő védőoltások ellen, olvasható a Telexen.
A koronavírus-járvány idején felerősödtek a tudomány- és oltásellenes hangok, van, aki karriert, választási kampányt épít a szkepticizmusra. Erről többször is írtunk, ahogy arról is, hogy senki nem állítja, hogy minden oltás 1000 százalékig kockázatmentes lenne, a Covid-oltások lehetséges mellékhatásairól is beszámoltunk. De most térjünk rá erre a konkrét, oltásszkeptikusok között gyakran hangoztatott érvre: van védőoltás, amiben higany van, tehát mérgező.
Az utóbbi összefüggést valószínűleg mindenki hallotta már, aki higanyos hőmérő mellett nőtt fel, hiszen ugyan egy időben gyógyszerként is használták a fémet (változó sikerrel), valójában inkább veszélyes az emberi szervezetre.
Ebből kiindulva az állítás jogosnak hangzik: ha higany van az oltásban, akkor mérgező. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) azonban már több fronton is küzd e tévhit ellen, ugyanis a helyzet az, hogy olyan higany, mint ami a hőmérőkben van, egyik oltásban sincs, és soha nem is volt.
Vannak oltások, amikben található egy tiomerzál nevű szerves vegyület, ami tartalmaz etil-higanyt. A tiomerzált az 1930-as évek óta használják egyes oltóanyagokban arra, hogy megelőzzék a bakteriális és gombás fertőzéseket. Mikor kiderült, hogy az MMR-oltás nem okoz autizmust, az oltásellenes csoportok ezt a tiomerzált vádolták meg azzal, hogy köze lehet a spektrumzavarhoz.
A teljes információ a cikkben.