Az endometriózis a sarkalatos példája annak, hogy a nők fájdalmát milyen könnyű figyelmen kívül hagyni.
A nők fájdalmát könnyű nem figyelembe venni, legfeljebb pszichoszomatikus eredetűnek bélyegezni – mondja Benkovics Júlia szülész-nőgyógyász, aki Magunkról – Tabuk nélkül a női testről című könyvében próbálja eloszlatni a tévhiteket, írja a hvg.hu a hvg360.hu nyomán.
Benkovics Júlia 2020-ban indította a nőgyógyászati témákkal foglalkozó Instagram-oldalát, ma pedig már egy könyvben is összegyűjtötte azokat az ismereteket, amelyekre szükségük van azoknak, akik női testben élnek. Mint a HVG-nek adott interjúban elmondta, sokéves tapasztalata, hogy „gyakran a legalapvetőbb dolgokat is el kell magyarázni a betegeknek, mert elemi biológiai ismeretek hiányoznak”.
De ugyanígy az orvosoktól sem kapnak mindig egyértelmű eligazítást a betegek, sőt sok orvos, mint mondja, a nők fájdalmát gyakrabban beteszi a „pszichoszomatikus dobozba”. „Az endometriózis a sarkalatos példája annak, hogy a nők fájdalmát milyen könnyű figyelmen kívül hagyni. Akik ezzel a betegséggel élnek, a kínok kínját állják ki a menstruáció alatt, mégis átlagosan nyolc évig tart, amíg valaki orvostól orvosig járva diagnózist kap. Mert a menstruáció kicsit mindenkinek fáj, biztos hisztizik, nem aludt eleget és így tovább. De sokan mesélnek arról is, hogy szülés után a fájdalmassá vált szexuális együttlét problémájára azt a választ kapták az orvosoktól, majd elmúlik” – magyarázta a szakember.
Az interjúban szó esik arról is, hogy a mai 30-as, 40-es korosztály miért a krónikus nőgyógyászati betegségek generációja, illetve arról is, hogy Magyarországon még 2023-ban is végeznek szüzességi vizsgálatot.
A teljes beszélgetés a HVG e heti számában, illetve a hvg360-on olvasható.