• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Feketepiac: hatalmas üzlet a világjárvány

Lapszemle 2020.07.28 Forrás: 24.hu
Feketepiac: hatalmas üzlet a világjárvány

A gyógyszert és a vérplazmát aranyáron mérik a feketepiacon, akkor is, ha ezekre az árukra sokszor semmilyen garanciát nem adnak.

A koronavírus olyan erős hatást gyakorolt a mindennapokra, hogy még a feketepiacot is megrázta. Az eddig legkelendőbbnek tartott áruk forgalma jelentősen visszaeshet, ha nem esett vissza már most, a gyógyszert és a vérplazmát viszont aranyáron mérik. Még akkor is, ha ezekre az árukra sokszor semmilyen garanciát nem adnak - írta a 24.hu.

Ahogy egyre többet tudunk meg a koronavírusról, és egyre hatékonyabb annak kezelése, úgy nyer teret a különböző egészségügyi felszerelésekkel és gyógyszerekkel való illegális kereskedelem. Arra már a magyar kormány részéről is többen utaltak, hogy például a lélegeztetőgépek beszerzése sokszor hasonlít egy bazári licitálásra, anélkül hogy az árut egyáltalán ellenőrizhetnék a vevők. Már ez a példa is sokat sejtető, de az, ami a vírus által leginkább sújtott országokban zajlik, még ezen is túltesz - írták.

A múlt héten közölt riportot a BBC India fővárosából, Újdelhiből. Az ország nagyon megszenvedi a járványt, már több mint 880 ezren fertőződtek meg, az egészségügyi rendszer túlterhelődött, az orvosok és nővérek számára nem biztosított a megfelelő védelem, és mindenből, köztük gyógyszerből is hiány van. A lapnak nyilatkozó férfi elmondta, hogy a rokonának nagyon magas láza volt, azonnal remdesivirt kellett volna kapnia, de az egész kórházban nem találtak egyetlen fiolát sem. Végül hosszas telefonálgatások és egyeztetések után a férfi hozzájutott az orvossághoz a feketepiacról, a piaci ár hétszereséért egy olyan személytől, aki elmondása szerint a gyógyszerbizniszben utazik. Hogy a történet nem légből kapott, azt egy másik Indiából jelentkező cikk támasztja alá. E szerint bár a remdesivirt kizárólag kórházaknak adhatják el, sok esetben maguk a gyógyszertári alkalmazottak azok, akik megveszik a gyógyszert fiolánként 4500 rúpiáért (kb 19 ezer forint), hogy aztán eladják a fekete piacon 30-40 ezer rúpiárt (125-166 ezer forint) az olyan kétségbeesett hozzátartozóknak, mint a BBC cikkében megszólaló férfi.

A drágán szerzett orvosság felbecsülhetetlen kincs azoknak, akik végül hozzájutnak, azonban óriási probléma, hogy ezek a gyógyszeradagok hiányoznak az egészségügyből, így nagyon sok olyan beteg van, akinek több hetet kell várnia, hogy végre hozzájusson a remdesivirhez, és sokan nem is élik túl a várakozást.