Az ezredfordulóra számos jelentős szakmai fejlesztést hajtottak végre a már Állami Szívkórház néven működő intézetben.
Szanatóriumból műtőkkel funkcionáló szívkórházat épített fel évtizedek alatt Balatonfüreden az első perctől kezdve elszánt hivatástudattal, felettesei és környezete támogatásával, egy kitűnő csapattal, tengerentúli és európai tapasztalatokkal Veress Gábor professzor, főigazgató, akivel a veol.hu beszélgetett.
A kórház rehabilitációs-gyógyászati helyből sürgősségi-kardiológiai központ lett. Ez hogyan sikerült?
– A több mint 300 éves füredi szanatóriumban már korábban is híres orvosok dolgoztak, így az első igazgató főorvos Oesterreicher Manes József, a Görgei Artúrt kezelő Orzovenszky Károly, vagy az Ady Endrét és Rabindranath Tagorét gyógyító Schmidt Ferenc. A második világháború után az Egészségügyi Világszervezet (WHO) támogatásával Debrőczy Tibor igazgatása alatt működő Állami Kórházban indult el a kardiológiai rehabilitáció, ami minőségi változást hozott, és jelenleg is kiemelt tevékenysége az intézetnek. 1996-os főigazgató-főorvosi kinevezésem után az orvoskar és a szakdolgozók egyhangú támogatása mellett közösen fogalmaztuk meg a célokat, az irányt...
Az ezredfordulóra számos jelentős szakmai fejlesztést hajtottak végre a már Állami Szívkórház néven működő intézetben.
– Erre nagyon büszkék vagyunk. Ilyenek a szívkatéterezéssel történő klinikai szívelektrofiziológiai vizsgálatok, az ehhez kapcsolódó speciális katéteres eljárások, amelyekkel a gyógyszerekre nem reagáló ritmuszavarokat kezeljük. Emellett a végleges pacemaker és az automata belső defibrillátorok implantációját is végezzük, és elkezdődött a katéteres centrum kialakítása a koszorúér-feltöltéses vizsgálatokkal és stentbeültetésekkel. Így Veszprém megye sürgősségi szívinfarktust ellátó kardiológiai centruma lettünk.
Mekkora változást hozott életükben a koronavírus-járvány?
– Sokat és felelősségteljesen dolgoztunk. Az igazgatás az operatív törzs által kijelölt kórházparancsnok, Lőrincz János őrnagy és járványügyi bizottságunk rendszeresen ülésezett. Zónákat alakítottunk ki, eljárásrendeket vezettünk be, egykapus beléptető rendszert hoztunk létre. Szűrtük a kórházba belépőket, oktattuk dolgozóinkat a teendőkre, betegeinket a maszkviselésre, a távolságtartásra, a csoportok elkerülésére, a kézmosásra. Idősebb munkatársainkat átmenetileg felmentettük a munka alól.
Már visszaállt az élet a korábbi kerékvágásba?
– Lassan visszaállítjuk az intézet korábbi struktúráját, idősebb kollégáink is visszatérhettek.Gondolnunk kell egy újabb koronavírus-hullám megjelenésére is. Ezért csökkentett ágyszámmal, készenlétben állunk. Abban bízunk, ha jelentkezik a fertőzés, az a korábbinál enyhébb lesz. Továbbiak a cikkben