Vizsgálják, hogy az osztrák-magyar oltóanyag hatékony-e a variánsok ellen - a jelek szerint úgy fest, hogy még hatékonyak, de nem teljes mértékben.
Néhány hónappal ezelőtt kezdtük meg az osztrák biotechnológiai céggel a vakcinafejlesztési kísérleteinket, amelyeknek a laboratóriumi szakasza tulajdonképpen lezárult, most az állatkísérleti fázist tervezzük – mondta Jakab Ferenc virológus, a Pécsi Tudományegyetem (PTE) Nemzeti Virológiai Laboratórium vezetője az Index tudósítása szerint.
A virológus a PTE videójában részletezi, hogy az állatkísérleti fázis első lépése az engedélyek beszerzése, így most azon dolgoznak, hogy ezeket megkapják. Amint ez a kezükben van, tudják folytatni a vakcinafejlesztési vizsgálatokat – mondta professzor.
Ez egy nagyon hosszú folyamat lesz, nem is tervezzük, hogy ennek a járványnak a végét fogja jelenteni ez a vakcina. Az igazság az, hogy a céggel egy olyan vakcinafejlesztést tervezünk, amely a jövőben és a hosszú távú terveknek megfelel, esetleg a későbbi járványok esetében is használható lesz. Az általunk fejlesztett vakcina egy többkomponensű, és több lábon álló vakcina lesz, így nem csak a mostani járvány variánsaira, hanem a későbbi járványok, későbbi koronavírus-járványok esetén is hatékony lehet – fogalmazott Jakab Ferenc, aki a koronavírus-variánsokról is szót ejtett videójában. Mint mondta, a mutációk már kiszorították az eredeti, vad típusú vírustörzset. Ami most szerinte aggodalomra ad okot, az az indiai úgynevezett dupla mutáns.
A felvételből kiderül: vizsgálják, hogy az osztrák-magyar oltóanyag hatékony-e a variánsok ellen. Mint mondta, a jelek szerint úgy fest, hogy még hatékonyak, de nem teljes mértékben.
Mindig az szoktuk mondani, hogy ha nem is alakít ki teljes védelmet, valamennyi védettséget biztos, hogy ad. Fel kell készülnünk rá, hogy az oltást és az oltás komponenseit módosítani kell. Az, hogy mekkora munkával jár az új variánsok integrálása az új oltóanyagba, tulajdonképpen vakcinafüggő. Az mRNS-vakcinák esetében ez egy nagyon kis művelet, hiszen elég ismerni az új variáns genetikai állományát. Természetesen az első generációs vakcináknál ez egy jóval nagyobb munka, hiszen ott elölről kell kezdeni a folyamatot, magával a vírussal – részletezte Jakab Ferenc.